Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Wakacje w Muzeum

We wszystkie czwartki lipca (2, 9, 16, 23, 30) i sierpnia (6, 13, 20, 27) w godzinach 12:00-14:00 zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat na wakacyjne zajęcia zatytułowane Akademia Małego Kustosza.

Podczas atrakcyjnych i różnorodnych zajęć odbywających się w wakacyjne czwartki dzieci dowiedzą się jak funkcjonuje muzeum: będą mogły wcielić się w role kustoszy, konserwatorów lub edukatorów muzealnych, wykonując zadania takie, jak: opis eksponatu, oprowadzanie wycieczki itp. Wybranym lekcjom będą towarzyszyły warsztaty plastyczne przygotowane przez doktorantki Akademii Sztuk Pięknych.

Wstęp na zajęcia jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy pod numerem telefonu 42 254 90 11 lub mailem This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it . Miejscem zbiórki na każde zajęcia jest hol główny muzeum.

2 lipca i 6 sierpnia Muzeum - nie tylko cztery ściany
Prowadząca: Paulina Dzwonkowska
Zajęcia dotyczyć będą niezwykle ważnej części Pałacu Poznańskich, jaką jest jego zabytkowy ogród. Uczestnicy poznają jego historię, skrywające się w nim skarby przyrody oraz dzieła sztuki, a także tajniki pracy architekta zieleni. W części plastycznej, pod okiem profesjonalnych artystów, będą mogli samodzielnie stworzyć makietę swojego wymarzonego, tajemniczego ogrodu.

9 lipca Akcja: licytacja!
Prowadząca: Anna Łagodzińska
To spotkanie będzie pełne będzie emocji i rywalizacji. Na wstępie zajęć dzieci dowiedzą się, czym jest kolekcja dzieł sztuki i jak można ją tworzyć. Następnie same wybiorą klucz, według którego zbudują własny zbiór. Zasadniczą częścią spotkania będzie gra muzealna polegająca na licytacji prac wykonanych przez wielkich mistrzów. Ostatni element zajęć to stworzenie projektu prezentacji zgromadzonej kolekcji ze szczególnym naciskiem na estetykę ekspozycji, a powstałe prace będą mogły ozdobić domowe ściany. Działanie edukacyjne będą prowadzone w oparciu o wystawy: Morski żywioł w pejzażach Sotera Jaxy-Małachowskiego, Galeria Mistrzów Polskich, Wybitni artyści żydowscy z kolekcji Davida Malka.

16 lipca i 13 sierpnia Wpadnij na Bałuty
Prowadząca: Agata Siuta
Łódź w tym roku świętuje 100-lecie przyłączenia Bałut do miasta. Z tej okazji zapraszamy naszych najmłodszych gości na do współtworzenia spacerownika po tej ciekawej i jednocześnie największej dzielnicy Łodzi. Podczas zajęć uczestnicy zwiedzą wystawę Bałuty. Mitologia/Faktografia, zapoznają się z archiwalnymi zdjęciami Bałut ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi oraz dowiedzą się, jak wyglądają przygotowania do pracy przewodnika, wyznaczając trasę spaceru i tworząc jego mapę.
Zajęcia dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powstają one przy współpracy z: Centrum Cyfrowe. Projekt: Polska oraz Otwartymi Zabytkami dzięki uczestnictwu Muzeum Miasta Łodzi w projekcie Wizja Lokalna.

23 lipca i 20 sierpnia Na zapleczu muzeum
Prowadzący: Cezary Pawlak
Podczas tego spotkania młodzi muzealnicy poznają zagadnienia związane z konserwacją różnego rodzaju zabytków. Dzieci będą też miały okazję obejrzeć zdjęcia Pałacu Poznańskich sprzed prawie 40 lat i dostrzec widoczne do dziś efekty rekonstrukcji przeprowadzonych w tym obiekcie. Uczestnikom zajęć zostaną zaprezentowane elementy scenografii filmowych, które na trwałe wpisały się w wystrój tych wyjątkowych wnętrz. W drugiej części spotkania dzieci stworzą prace plastyczne pod kierunkiem doktorantek Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

30 lipca i 27 sierpnia Autoportret Małego Kustosza
Prowadząca: Natalia Królikowska
Po zwiedzeniu pałacowego ogrodu, eksploracji Bałut, myszkowaniu na zapleczu muzeum, czas na głębszy wgląd w samego siebie. W Galerii Mistrzów Polskich dzieci uporządkują karty muzealne opisujące autoportrety wybitnych twórców malarstwa, nie w pełni uzupełnione przez kustosza-bałaganiarza. Na ich podstawie wypełnią pustą kartę muzealną, w której opiszą niekwestionowane arcydzieło, czyli samych siebie. W części plastycznej uczestnicy samodzielnie, w oparciu o przygotowane karty, przy zastosowaniu różnych technik plastycznych, stworzą swój autoportret.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum