Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Premiera makiety zaginionego kwartału

17 września (czwartek), godz. 18:00
Premiera makiety zaginionego kwartału, filmu i publikacji

Wydarzenie w ramach projektu W poszukiwaniu zaginionego kwartału
Miejsce: Sala Lustrzana
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Na finałowym spotkaniu podsumowującym projekt W poszukiwaniu zaginionego kwartału (realizowany przez Muzeum Miasta Łodzi od 2014 roku) zostanie odsłonięta pierwsza w dziejach naszego miasta makieta zaginionego kwartału - historycznego fragmentu Łodzi z roku 1939 czyli okresu, kiedy Łódź była najgęściej zabudowana, tuż przed drugowojennymi destrukcjami. Makieta obejmuje zabudowę, która przed II wojną światową znajdowała się na obszarze dzisiejszego Parku Staromiejskiego oraz Starego Miasta od ulic Ogrodowej i Północnej, po Wojska Polskiego i Limanowskiego. Po przeanalizowaniu setek zdjęć i archiwalnych teczek oddamy mieszkańcom i mieszkankom Łodzi model, który, mamy nadzieję, będzie przedmiotem wielu rozmów, analiz i przywróci, chociażby częściowo, w tej materialnej warstwie, pamięć o nieistniejącym już fragmencie Łodzi. Obiekt ten stanie się cennym eksponatem, źródłem wiedzy o przeszłości Łodzi oraz podstawą do dalszych działań edukacyjnych w przyszłości.

Odsłonięciu makiety towarzyszyć będą:
- wystawa archiwalnych zdjęć i cytatów z prasy, pokazujących i opisujących życie w dzielnicy, która była przedmiotem naszych analiz,
- premiera filmu o zaginionym kwartale
- premiera publikacji zawierającej wywiady z architektami i urbanistami, poruszającej istotne łódzkie tematy

Wydarzenie jest podsumowaniem cyklu różnorodnych spacerów i spotkań z architekturą, które w 2014 roku odbyły się w ramach projektu „W poszukiwaniu zaginionego kwartału” zrealizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum