Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Polish Design Stories

Polish Design Stories – Wyjątkowe Historie Polskiego Designu by 366 Concept
Wystawa w ramach Festiwalu Designu
8 października 2015 r. - 18 października 2015 r.
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wernisaż: 8 października (czwartek), godz. 16:30
Organizator: 366 Concept
Kurator: Klara Czerniewska
Koordynator ze strony MMŁ: Anna Małaczyńska


Historia dizajnu sprowadza się zazwyczaj do osi czasu, na której naniesione są kultowe obiekty stworzone przez znane osoby. Co jednak sprawia, że przedmiot staje się ikoną wzornictwa? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, kuratorka wystawy POLISH DESIGN STORIES, Klara Czerniewska, dokonała analizy najbardziej rozpoznawalnych polskich projektów mebli i oświetlenia z dwóch najbardziej dynamicznych okresów w historii projektowania: lat 50. i 60. XX wieku, oraz pierwszych dwóch dekad wieku XXI. Zaprezentowany materiał podzieliła na dwie grupy, zgodnie z obserwacją, iż ikonami stają się zarówno przedmioty projektowane masowo i ogólnodostępne, jak i – a może przede wszystkim – obiekty, których wizerunki upowszechniły się poprzez publikacje i wystawy. Ta druga grupa to często prototypy, które nieraz nigdy nie weszły w fazę wdrożenia, pozostając w sferze marzeń, często jednak budując wizerunek projektantów czy marek.
Wybrane przedmioty wskazują na najważniejsze cechy projektowania (funkcjonalność, piękno, dostępność, ale i przesuwanie granic w zakresie zastosowanych technologii i naszego pojmowania dyscypliny), oraz wielość definicji roli projektanta: od tworzenia wzorów dla masowej produkcji po kreowanie utopijnych koncepcji, które komentują zastaną rzeczywistość i nas jako społeczeństwo.
To, co łączy wszystkie eksponaty, to wyjątkowe historie ich powstania, które zestawione razem, stanowią ważną część obszernej i wielowątkowej historii polskiego wzornictwa.

Wstęp bezpłatny za okazaniem identyfikatora Festiwalu Designu. Dla pozostałych zwiedzających obowiązuje bilet muzealny.

Więcej o 366 Concept
Marka wskrzeszająca polski design, założona przez Macieja Cypryka i Agatę Górkę. Firma rozpoczęła działalność, wznawiając w 2014 roku produkcję legendarnego fotela Model 366 projektu Józefa Chierowskiego z 1962 roku, na wyłącznej licencji do praw autorskich. 366 Concept zadebiutował na Łódź Design Festival 2014. Do oryginalnego modelu firma zaproponowała całą gamę mebli, będącą współczesną reinterpretacją oryginalnego projektu. 366 Concept kładzie nacisk na najwyższą jakość swoich produktów i użytych materiałów. Wyroby produkuje w 100% w Polsce.

Więcej o kuratorze
Klara Czerniewska - historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka wystaw sztuki współczesnej i wzornictwa. Doświadczenie zdobywała u boku kuratorki Agnieszki Jacobson-Cieleckiej, z którą zorganizowała wiele wystaw w kraju i za granicą (m.in. dla Holon Design Museum w Izraelu, Łódź Design Festival, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Munkeruphus w Danii). Współkuratorka 6. edycji festiwalu Warszawa w Budowie (2014). Publikowała m.in. na łamach 2+3D, dwutygodnik.com, Icon Magazine, K Mag, Kontakt, Monitor, Take me. Autorka książki Gaber i Pani Fantazja. Surrealizm Stosowany (wyd. 40 000 Malarzy, 2011).

Dodatkowe informacje: lodzdesign.com oraz www.366concept.com

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum