Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Karkonosze dawniej i dziś

Karkonosze dawnej i dziś.
19 listopada 2015 r. - 14 lutego 2016 r. (wystawa przedłużona)
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wernisaż: 19 listopada (czwartek), godz. 17:00
Kurator: Sebastian Glica

Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Karkonosze to kraina legendarnego Ducha Gór - Karkonosza, którego ludowa legenda osiedliła u podnóża ich najwyższego szczytu - Śnieżki (1.602 m). Położone są w południowo-zachodniej części Polski, wzdłuż granicy polsko-czeskiej (ok. 34 km długości). I urzekają osobliwym pięknem, florą i fauną oraz granitowymi skałkami o fantastycznych kształtach. Najcenniejsze partie tych gór objęte są ochroną prawną. Na ich terenie utworzono w 1959 r. Karkonoski Park Narodowy.

Od czasu powstania Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu w 1974 roku, gromadzone są w tej instytucji kultury dawne i współczesne fotografie przedstawiające te śląskie góry. Z tego unikatowego zbioru powstała prezentowana wystawa „Karkonosze dawniej i dziś”, eksponowana w Muzeum Miasta Łodzi.

Karkonosze fotografowano od czasu wynalezienia fotografii. W archiwach oraz w innych instytucjach, a także i w zbiorach prywatnych zachowały się tysiące fotografii pokazujących wyjątkowy charakter Gór Olbrzymich (Riesengebirge). Są one dzisiaj wspaniałym materiałem ikonograficznym do ich poznania. Od dawien dawna filozofowie twierdzili, że wszystko zmienia się jak płynąca rzeka, a więc i góry, a także ich mieszkańcy. Zachowane fotografie utrwaliły fragmenty minionej rzeczywistości. Dzięki nim wiemy, jak wyglądały Karkonosze ponad 100 lat temu, jak zmieniał się krajobraz górski, kiedy to budowano nowe obiekty, i to nie tylko turystyczne. Na wystawie prezentowanych jest 30 reprodukcji fotografii, ze zbioru 60 sztuk, pochodzących z wydawnictwa Kunstdruck Stengel & Co. z Berlina opublikowanych na początku XX wieku przez Wydawnictwo Max Leipelt z Cieplic Śląskich Zdroju, w niezwykle obszernym i okazale wydanym albumie pt. „Wokół Śnieżki. Obrazy z Karkonoszy”. Mistrzowskie fotografie wykonane zostały z wielkoformatowych, szklanych negatywów, a odbitki zrobiono metodą stykową. Ich doskonała jakość wykonania i dziś budzi powszechny zachwyt. Mimo, iż zdjęcia te nie są datowane, to dokładna analiza ikonograficzna pozwala na ustalenie daty ich pochodzenia na lata 1902 – 1904. Niestety nieznany jest także autor tych prac.

Zdjęcia współczesnych Karkonoszy zostały wykonanie przez Zbigniewa Kulika, fotografika z Karpacza, który z powodzeniem od wielu lat je fotografuje i prezentuje na indywidualnych wystawach w kraju i zagranicą oraz publikuje w różnego rodzaju wydawnictwach. Ukazują one nam współczesne oblicze tych gór w różnych porach roku.

Uzupełnieniem wystawy jest prezentacja dawnego sprzętu turystycznego, w tym starych, drewnianych plecaków oraz lektyki do noszenia turystów po górach. Oglądać też można oryginalne sanie rogate służące swego czasu do zwożenia turystów w Karkonoszach, które były dużą atrakcją dla przyjezdnych.

Tekst: Zbigniew Kulik - dyrektor Muzeum w Karpaczu

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum