Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Andrzej Gieraga. Progresje. Obrazy i grafiki z lat 1972 - 2016

"Andrzej Gieraga. Progresje. Obrazy i grafiki z lat 1972 - 2016"
2 kwietnia - 12 czerwca 2016 r.
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych, Galeria "W biegu"
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wernisaż: 13 kwietnia (środa), godz. 18.00 (Sala Lustrzana)
Kurator: Krystyna Knapik

Retrospektywna wystawa Profesora Andrzeja Gieragi - wybitnego łódzkiego malarza, grafika i rysownika, wieloletniego pedagoga Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, przedstawiciela nurtu abstrakcji geometrycznej w polskiej sztuce - została przygotowana z okazji minionych, w roku 2014, osiemdziesiątych urodzin artysty.

Na wystawie znajdą się najwcześniejsze prace Profesora - litografie i czarno-białe obrazy reliefowe  z lat 70-tych XX wieku (wypożyczone z ośmiu polskich muzeów i galerii), prace późniejsze, w tym małe formy graficzne, oraz obrazy najnowsze z 2016 roku (udostępnione przez artystę oraz osoby prywatne). Prezentowany na wystawie, siłą rzeczy ograniczony, zestaw prac ma jednak charakter reprezentatywny dla całokształtu dokonań artystycznych Profesora i obrazuje Jego twórczą metamorfozę od pierwszych, kipiących ekspresją, czarno-białych reliefów z lat 70-tych ubiegłego wieku (które przyniosły artyście uznanie środowiska i liczne nagrody na festiwalach i konkursach) do niebywale subtelnych, emanujących spokojem, nadal reliefowych, najnowszych białych obrazów. Wystawie będzie towarzyszyć katalog.

Profesor Gieraga uczestniczył w wielu ważnych i niekiedy przełomowych wydarzeniach dla polskiej sztuki jak chociażby: wystawy i sympozja "Złotego Grona" w Zielonej Górze, "Spotkania artystów, naukowców i teoretyków sztuki" w Osiekach czy "Międzynarodowe plenery dla artystów posługujących się językiem geometrii" w Okunince i Radziejowicach. Był pomysłodawcą i wieloletnim kuratorem Konkursu im. Wł. Strzemińskiego dla studentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych oraz, już nieistniejącej w ASP, Galerii 261. Artysta był i nadal bywa inspiratorem i kuratorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych prezentujących twórców posługujących się językiem geometrii. Prof. Andrzej Gieraga jest także autorem supraport w Sali Lustrzanej oraz nad drzwiami prowadzącymi do dawnego ogrodu zimowego w Pałacu Poznańskich przy ul. Ogrodowej 15 w Łodzi, obecnie siedzibie Muzeum Miasta Łodzi.

Wydarzenia towarzyszące:

Zajęcia edukacyjne dla grup

Przez cały okres trwania wystawy (2 kwietnia - 12 czerwca 2016 r.) zapraszamy grupy uczniów szkół podstawowych i przedszkoli na lekcje muzealne pt. „Malowane światłem” przybliżające twórczość Andrzeja Gieragi oraz wprowadzające w świat sztuki abstrakcyjnej.
Zapisy prowadzi Dział Edukacji i Upowszechniania (42 254 90 11 lub This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it ).

Oprowadzania kuratorskie

7 i 21 maja (sobota) oraz 12 czerwca (niedziela), godz. 16:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
Prowadzący: Krystyna Knapik, Andrzej Jankowski
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum