Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Introdukcja. Jacek Malczewski - Bartek Jarmoliński

„Introdukcja. Jacek Malczewski – Bartek Jarmoliński”
14 lipca – 23 października 2016 r. (wystawa przedłużona)
Miejsce: Aneks Jednego Mistrza
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wernisaż połączony ze spotkaniem z artystą: 14 lipca (czwartek), godz. 18.00 (hol główny, Aneks Jednego Mistrza, Retro Cafe)
Kuratorzy: Bartek Jarmoliński, Monika Nowakowska

Wystawa prezentowana w Muzeum Miasta Łodzi jest próbą konfrontacji dwóch artystycznych postaw i osobowości reprezentowanych przez Jacka Malczewskiego – Mistrza symbolizmu, jednego z najwybitniejszych europejskich malarzy oraz współczesnego malarza i performera – Bartka Jarmolińskiego, który w swoich najnowszych pracach (z których część powstała z myślą o tym projekcie) podejmuje dialog, podszyty wieloletnią fascynacją, z twórczością (zwłaszcza portretową) Jacka Malczewskiego.

Bartek Jarmoliński podejmuje polemikę, dialog z duchowym dziedzictwem mistrza polskiego modernizmu, podzielając jego wizje i niepokoje egzystencjalne, dotyczące zwłaszcza posłannictwa artysty i roli sztuki w kreowaniu rzeczywistości, ale też w komentowaniu przeszłości.  Równie istotnymi są dla Bartka Jarmolińskiego relacje łączące Jacka Malczewskiego z jego rodziną i przyjaciółmi: synem Rafałem, córką Julią, z siostrami Heleną Karczewską i Bronisławą Malczewską oraz z Mieczysławem Gąseckim, których pokłosiem są obrazy malarskie i rysunki, dzieła bardzo osobiste, nierzadko opatrzone odautorskimi dedykacjami.

Bartek Jarmoliński pojawia się na wystawie jako ,,Towarzysz" Malczewskiego, eksponując swój wizerunek w fotografiach z Mistrzem, wykonanych w miejscach bliskich Malczewskiemu np. w Lusławicach, Tuligłowach, w ogrodzie krakowskiego domu na Zwierzyńcu. W obrazach natomiast,  Bartek Jarmoliński pojawia się zamiast historycznych postaci, takich jak Mieczysław Gąsecki.

Biorąc za punkt wyjścia dzieła Jacka Malczewskiego (,,Przekazanie palety" z 1921 roku, ,,Autoportret z Mieczysławem Gąseckim" z 1922 roku, rysunkowy autoportret dedykowany Wyczółkowskiemu), Bartek Jarmoliński konfrontuje z nimi swoje wizerunki - w obrazach  malarskich i fotografiach.

Ekspozycja, obejmująca ok.30 prac, dwuznacznie zatytułowana ,,Introdukcja", tak jak jeden z najbardziej znanych obrazów Jacka Malczewskiego, wskazuje też na inny aspekt relacji łączącej obu artystów- wspólną datę urodzin, przypadającą w dniu 14 lipca.

Dodatkowym punktem odniesienia dla projektu będą dwie prace Jacka Malczewskiego, znajdujące się na stałej wystawie Galeria Mistrzów Polskich: projekt okładki albumu „Sztuka Polska. Malarstwo” z ok. 1903 roku oraz rysunek „Pegazy” z 1923 roku.

Wystawie towarzyszy katalog z reprodukcjami prac, biogramami artystów i tekstami Moniki Nowakowskiej i Bartka Jarmolińskiego dostępny w kasie muzealnej w cenie 15 zł.

O Artyście:

Bartek Jarmoliński (rocznik 1975), absolwent ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dyplom obronił w 2001 roku w Pracowni Rysunku prof. Romy Hałat na Wydziale Edukacji Wizualnej), obecnie doktorant w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jest jednym z najciekawszych łódzkich artystów, w swoim dorobku ma około 30 wystaw indywidualnych oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w Polsce i zagranicą. Aktywnie uczestniczy w polskim życiu artystycznym poprzez udział w prestiżowych przeglądach (Bielska Jesień, Festiwal Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Triennale Malarstwa Młodych w Częstochowie, Festiwal Dialogu 4 Kultur w Łodzi). Jego prace prezentowane są m. in. w Galerii Bielskiej BWA, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Fundacji Ateneum w Warszawie.

Wychodząc od konwencji pop - artu, plakatu i hiperrealizmu Bartek Jarmoliński wypracował własny styl, za pomocą którego komentuje otaczającą go rzeczywistość, eksponując szczególnie istotne dla siebie aspekty życia w obszarze społeczno - kulturowym. W swoich pracach: obrazach malarskich, fotografiach, rysunkach i filmach video, podejmuje problematykę człowieka XXI wieku, funkcjonującego w świecie konsumpcji, mass-mediów, manipulacji wizerunkiem i konsekwencji zachwiania proporcji pomiędzy sferami sacrum i profanum.

Bartek z dystansem i autoironią tworzy również wizerunki własne, pokazując w nich oblicze wrażliwego artysty, który inspiracje czerpie ze współczesności ale też z dziedzictwa kulturowego.

Wydarzenia towarzyszące:

14 lipca (czwartek), godz. 18.00
Wernisaż połączony ze spotkaniem z Bartkiem Jarmolińskim

Miejsce: Retro Cafe
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny
Spotkanie z Bartkiem Jarmolińskim, podczas którego artysta zaprezentuje film wideo p.t. ,,Symbolika wizerunków własnych Jacka Malczewskiego” oraz opowie o projekcie.

9 października (niedziela), godz. 16.00
Spotkanie z Bartkiem Jarmolińskim
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Introdukcja. Jacek Malczewski – Bartek Jarmoliński”

Prowadząca: Monika Nowakowska
Miejsce: Retro Cafe
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Dyskusja z publicznością na temat współczesnego oddziaływania twórczości Jacka Malczewskiego w kontekście prezentowanej wystawy.

23 października (niedziela), godz. 16.30
Finisażowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Introdukcja. Jacek Malczewski – Bartek Jarmoliński” z udziałem Bartka Jarmolińskiego

Prowadząca: Monika Nowakowska
Miejsce zbiórki: hol główny
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum