Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Wacław Konopka – artystyczna indywidualność Łodzi

Wacław Konopka – artystyczna indywidualność Łodzi
Termin: 23 października – 6 listopada 2016 r.
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Autor: Cezary Pawlak


Ekspozycja prezentuje postać i kilka aspektów twórczości łódzkiego artysty rzeźbiarza, który wpisał się w środowisko artystyczne naszego miasta pierwszych dziesięcioleci XX. wieku. Wystawa podejmuje kilka wątków tematycznych, ukazuje drogę rozwoju artystycznego Wacława Konopki, także najważniejszy i reprezentatywny obszar działalności twórczej, jakim była łódzka nekropolia Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej.

W dziedzinie sztuki sepulkralnej Konopka osiągnął prawdziwe mistrzostwo, a niektórzy historycy sztuki uważają, że stworzył własny charakterystyczny styl.

Na wystawie możemy również odnaleźć ciekawą historię fontanny ogrodowej znajdującej się obecnie w ogrodzie Pałacu Poznańskich oraz odkryć tajemnicę rzeźby kobiety z różą, której reprodukcja znalazła się na blankietach firmowych jednego z największych i najnowocześniejszych na ziemiach polskich Zakładów Kamieniarskich Antoniego i Józefa Urbanowskich.

Wystawę zamyka temat korespondencji epok – inspiracji współczesnego artysty rzeźbiarza Marka Pankanina twórczością Wacława Konopki.


Fontanna Urbanowskich fot.  K. Monwid-Olechnowicz


Kobieta z różą fot.  K. Monwid-Olechnowicz


Pomnik Henryka Goldmana fot. P. Augustyniak


Rzeźba Piety fot.  P. Augustyniak

Ilustracja główna: W. Konopka, fot. ze zbiorów rodzinnych

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum