Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Eugeniusz Gerlach. Sport w sztuce – inspiracje olimpijskie

Tytuł: Eugeniusz Gerlach. Sport w sztuce – inspiracje olimpijskie
11 lipca – 18 października 2012
Kurator: Sebastian Glica

Od 27 lipca do 12 sierpnia 2012 r. w Londynie odbywać się będą XXX letnie Igrzyska Olimpijskie. Olimpiada w stolicy Wielkiej Brytanii będzie nie tylko ważnym wydarzeniem sportowym, ale jak zwykle towarzyszyć jej będą wydarzenia z dziedziny sztuki.
Oddział Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi przygotował w związku z letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie wystawę prac krakowskiego malarza – Eugeniusza Gerlacha. Placówka nie po raz pierwszy sięga w swoich przedsięwzięciach wystawienniczych po temat sportu w sztuce. W 2007 r. zaprezentowana została ekspozycja będąca pokłosiem odbywających się w drugiej połowie lat 70. i na początku lat 80. XX w. olimpijskich plenerów sztuki w Spale.
Twórczość Eugeniusza Gerlacha, będąca afirmacją sportowej rywalizacji, doskonale wpisuje się w historyczne współistnienie sportu i sztuki w idei olimpijskiej.Od starożytności idee olimpijskie łączyły sport i sztukę. Powiązanie aktywności fizycznej i duchowej wynikało z oparcia edukacji greckiej młodzieży na ideale „kalos k'agatos” – czyli „silny i mądry”. Dlatego też szeroko pojęta sztuka była częścią, rozgrywanych od 776 r. p.n.e. do 394 r. n.e., starożytnych igrzysk olimpijskich. Konkursy w dziedzinach artystycznych stanowiły wówczas równorzędną część igrzysk – obok współzawodnictwa sportowego.Twórcy nowożytnych igrzysk olimpijskich, z baronem Pierrem de Coubertinem na czele, od początku byli zwolennikami włączenia konkursów sztuki  do programu odradzających się zawodów.
Pierre de Coubertin – wieloletni przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego już w 1904 r. pisał: „Przyszedł czas aby wykonać następny krok – odnowić Olimpiadę w jej pierwotnym pięknie, kiedy literatura i sztuka przyczyniła się do splendoru Igrzysk Olimpijskich”. Jednak pierwszy Olimpijski Konkurs Sztuki i Literatury zorganizowany został dopiero podczas olimpiady w Sztokholmie w 1912 r. Olimpijskie Konkursy Sztuki i Literatury, podczas których rywalizujący artyści nagradzani byli medalami olimpijskimi w dziedzinach: malarstwa, rzeźby, architektury, literatury i muzyki, towarzyszyły igrzyskom olimpijskim do 1948 r. Wówczas, wkrótce po olimpiadzie w Londynie, zrezygnowano z ich organizowania, co uzasadniono zarówno tezą, iż sztuka jest zbyt niewymierna, aby można było wskazywać zwycięzców w artystycznej rywalizacji, jak i „profesjonalizmem” artystów, co kłóciło się z obowiązującą w ruchu olimpijskim zasadą amatorstwa. Nie oznacza to jednak, że zerwano do końca olimpijską nić łączącą sport  i sztukę – Olimpijskie Konkursy Sztuki i Literatury zastąpione zostały, towarzyszącymi kolejnym olimpiadom, festiwalami i wystawami sztuki.

EDUKACJA

Wystawie towarzyszą karty edukacyjne, specjalnie przygotowane z myślą o indywidualnych odbiorcach.
Poniżej, klikając w obrazek, można pobrać je na swój komputer.
Karty dostępne są również na ekspozycji.
Zapraszamy do zabawy

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum