Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Teatr 77 - Jerzy Katarasiński

Tytuł: Teatr 77 – Jerzy Katarasiński
9 września – 30 września 2012

Kuratorzy: Andrzej Podgórski, Krzysztof Rynkiewicz
Komisarz: Katarzyna Kuropatwa-Pik

Teatr 77 - jeden z najwybitniejszych i najciekawszych polskich teatrów alternatywnych powstał jesienią 1969 roku. Jego pierwszą siedzibą był klub studencki przy ul. Piotrkowskiej 77 – stąd nazwa. W latach 70 –tych powstały słynne spektakle – wypowiedzi teatralne, jak je nazwali twórcy teatru, potocznie zwanego „pod siódemkami”: „Koło czy tryptyk”, „Retrospektywa”, „Pasja II”. Stały się one ważnymi manifestami artystycznymi i ideowymi pokolenia, współtworzyły ruch młodej kultury i rozbrzmiały echem nie tylko w Polsce ale i całej Europie.

Łódzki Teatr 77 , który był prekursorem nowatorskich działań artystycznych, o czym dziś niewiele osób w naszym mieście pamięta, decyzją władz miasta zakończył swoją działalność po 24 latach, dokładnie 31 sierpnia 1993 roku. Organizując szereg wystaw, spotkań, imprez, konferencji pragniemy łodzianom przywrócić pamięć o teatrze, który był jednym z liderów europejskiego teatru poszukującego i alternatywnego, przypomnieć miejsce Teatru 77 na mapie kulturalnej Łodzi. Cykl imprez będzie również przypomnieniem twórców, a także osób znanych w ówczesnych środowiskach artystycznych i opozycyjnych: artystów, dziennikarzy, animatorów kultury, działaczy społecznych - ludzi, których praca, talent, działania artystyczne składały się na dokonania Teatru 77.

Pierwsza wystawa, którą Stowarzyszenie Teatralne „Teatr 77” prezentuje w Muzeum Miasta Łodzi poświęcona jest Jerzemu Katarasińskiemu – wybitnemu dziennikarzowi, cenionemu krytykowi, znawcy teatru, współpracującego przez wiele lat z teatrem pod siódemkami ( w latach 1982-1989 również jako aktor, reżyser i współtwórca spektakli i wypowiedzi teatralnych tego teatru). Ekspozycja Teatr 77 – Jerzy Katarasiński przedstawia zarówno działania artystyczne podejmowane przez Jerzego Katarasińskiego w łódzkim teatrze alternatywnym, jak również jego dokonania dziennikarskie, społeczne i literackie.

Współorganizatorami wystawy są Muzeum Miasta Łodzi i Fundacja ART-ERIAE

Stowarzyszenie Teatralne „Teatr 77”

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum