Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Łódzkie Papiery Wartościowe

Tytuł: "Łódzkie Papiery Wartościowe. 1872-1989"
2 stycznia 2013 – 31 stycznia 2013
Kurator: Andrzej Jankowski
Miejsce: galeria W biegu

Wystawa „Łódzkie papiery wartościowe” porusza mało dotąd zbadany obszar dziejów miasta, jakim jest historia dokumentów finansowych, czyli akcji, obligacji, weksli i innych walorów (z wyłączeniem banknotów), emitowanych zarówno przez miasto, jaki i znajdujące się w Łodzi przedsiębiorstwa i instytucje. Prezentowany okres obejmuje ponad 100 lat, począwszy od akcji Towarzystwa Akcyjnego Fabryk Bawełny Ludwika Geyera w Łodzi, z 1886 r., przez  akcje i obligacje przedsiębiorstw i banków, listy zastawne, weksle i obligacje miejskie i państwowe (emitowane od czasu zaborów do transformacji ustrojowej),  skończywszy na Papierze Wartościowym Łódzkiego Banku Rozwoju S.A. z 1988 r.
Wśród obiektów prezentowanych na ekspozycji zobaczyć można również: Akcję Towarzystwa Akcyjnego Wyrobów Bawełnianych I.K.Poznańskiego w Łodzi z 1910 r., Akcję Zjednoczonych Zakładów Przemysłowych K. Scheiblera i L. Grohmana S.A. w Łodzi z 1921 r., Akcję Towarzystwa Akcyjnego Browaru Parowego Sukcesorów K.Anstadta w Łodzi z 1925 r., zapis dłużny przedsiębiorstwa Zellgarn Aktiengesselschaft Litzmannstadt z 1940 r. i Akcję Przędzalni Bawełny Teodor Steigert S.A. z 1943 r.

Wystawa zwraca uwagę na walory artystyczne dokumentów oraz na ich wartość historyczną, jako źródło poznania realiów gospodarczych swoich czasów.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz z kolekcji prywatnej.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum