Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Łódź Juliana Tuwima

Wystawa planszowa w ramach obchodów Roku Tuwima.

Wtedy paloną kawą pachniało w kredensie/A zimne, świeże mleko, jak lody, wanilią /Kiedy się, mrużąc oczy, orzeszynę trzęsie,/ Po gałęziach w olśnieniu pędzi liści milion. / Żywiołem zachłyśnięty, zziajany w rozpędzie, / Ileś pokrzyw posiekał, ile traw stratował!
A kijem obtłukując szyszki i żołędzie / Ileżeś mil po drzewach małpio przecwałował! / I wszystko to w ognistej pamięci dziś błyska. /Ciska się małe, szybkie, gorąco, daleko... / I szczęście pachnie kawą. I chłoniesz je z bliska. / A chłód w pokoju sączy waniliowe mleko

Julian Tuwim, Zapach szczęścia, tomik „Rzecz czarnoleska”, 1929

Przestrzeń miasta jest przestrzenią pamięci, krzyżujących się tożsamości i wpływów, mozaiką ludzkich losów. Julian Tuwim, jeden z najwybitniejszych polskich poetów i niezwykle barwna postać literatury polskiej, urodził się 13 września 1894 roku właśnie w Łodzi. Łódź stała się miastem jego dzieciństwa i młodości, a atmosfera tego miasta nie pozostała bez wpływu na przyszłego poetę i  charakter jego twórczości.

Z okazji Roku Tuwima przygotowaliśmy dla Państwa wystawę „Łódź Juliana Tuwima", na 14 planszach prezentując miejsca związane z biografią poety.  Gdzie mieszkał Julian Tuwim? Jaki miał widok z okna, gdzie chodził do szkoły a gdzie na wagary, w którym miejscu spotkał przyszłą żonę i gdzie wziął ślub? Do jakich miejsc tęsknił najbardziej będąc już na emigracji i pisząc poświęcone Łodzi „Kwiaty Polskie”?

Wrażliwy zarówno na blaski jak i na cienie łódzkiego życia Tuwim staje się przewodnikiem po swoim ukochanym „Kominogrodzie”. Ze stworzoną na podstawie jego wspomnień mapą możemy udać się na wędrówkę po łódzkich ulicach, podwórkach i parkach w poszukiwaniu namacalnych i nienamacalnych śladów poety. Wystawa jest dostępna w wersji on line w zakładce Wystawy wirtualne.

Oprawę wizualną plansz przygotowało łódzkie studio graficzne Ortografika, nawiązując do awangardowej typografii z czasów młodości Tuwima.

 

Koncepcja wystawy, wybór zdjęć i redakcja: Marta Skłodowska, Agata Szymczak, Magdalena Krajewska-Sochala

Teksty: Marta Skłodowska, Agata Szymczak

Opracowanie graficzne: Magdalena Lauk / Ortografika.

Fotografie archiwalne: zbiory Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Literatury w Warszawie

Fotografie współczesne: Radosław Sochala

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum