Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Dla młodzieży… Działalność Władysława Lachowicza

Miejsce: Oddział Sportu i Turystyki MMŁ, Hala Sportowa, ul. ks. I. Skorupki 21
Termin: 10 kwietnia – 29 listopada 2013 r.
Kurator: Jacek Bogusiak


Wystawa przybliża postać jednego z najwybitniejszych łódzkich dziennikarzy sportowych – Władysława Lachowicza. Przygotowana została w związku z jego dwudziestą rocznicą śmierci.

Władysław Lachowicz był niezwykle barwną postacią w łódzkim świecie dziennikarskim i sportowym. Urodzony w Wilnie 6 lipca 1910 r.,  od 1946 r. związany był z łódzką prasą codzienną:  pracował w „Kurierze Popularnym”, „Dzienniku Łódzkim” i „Głosie Robotniczym”. Jako dziennikarz pełnił funkcję sprawozdawcy z imprez sportowych, zajmował się szeroko pojętą publicystyką sportową oraz sprawami młodzieży. W „Głosie Robotniczym” przez wiele lat był starszym publicystą oraz zastępcą kierownika działu sportowego. Cieszył się niekwestionowanym autorytetem wśród kolegów po piórze, czego potwierdzeniem było pełnienie przez  jedną kadencję funkcji prezesa Klubu Dziennikarzy Sportowych w Łodzi.

Władysław Lachowicz był również cenionym trenerem i działaczem piłkarstwa młodzieżowego. W latach 50. XX w. stworzył szkółkę piłkarską dla dzieci i młodzieży przy ŁKS-Włókniarzu, której kontynuatorem był młodzieżowy klub piłkarski Hala Sportowa Łódź – mistrzowie Polski juniorów w 1966 r.

Władysław Lachowicz był także organizatorem wielu imprez sportowych dla młodzieży – turniejów piłkarskich „dzikich drużyn”, a następnie turnieju piłkarskiego „11-latków”. W turniejach brały udział dziesiątki zespołów z Łodzi i województwa, a mecze finałowe rozgrywane były przez ligowymi spotkaniami ŁKS-u i Widzewa.

Władysław Lachowicz zmarł w Łodzi 31 marca 1993 r.

Na ekspozycji zaprezentowane zostały zarówno pamiątki Władysława Lachowicza – dokumentujące jego pracę jako dziennikarza oraz trenera i działacza sportowego, jak i pamiątki innych wybitnych łódzkich dziennikarzy sportowych: Mieczysława Wójcickiego, Michała Strzeleckiego, Marka Kondraciuka  i innych.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum