Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Maria Diduch. Wewnętrzny ład przestrzeni. Włókno i papier

Wystawa czasowa: Maria Diduch. Wewnętrzny ład przestrzeni. Włókno i papier
Miejsce: Galeria dolna, Muzeum Miasta Łodzi, siedziba główna
Termin: 23 września - 27 października 2013
Koordynator: Monika Nowakowska

Wystawa towarzyszy 14. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi.

Maria Diduch urodziła się w Łodzi w 1947 roku. W latach 1967-1973 studiowała na Wydziale Projektowania Ubioru w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1973 ukończyła z wyróżnieniem studia, broniąc dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zdzisława Głowackiego, z projektowania mody w pracowni prof. Aleksandry Pukaczewskiej i z projektowania biżuterii w pracowni prof. Leny Kowalewicz.

W tym samym roku artystka przeniosła się do Holandii, gdzie zaczęła karierę artystyczną w dziedzinie malarstwa i rysunku. W latach 80. i 90. XX wieku eksperymentowała z różnymi gatunkami i technikami malarskimi, a także z papierem i włóknami organicznymi (na przykład z jedwabiem), poszerzając tym samym artystyczny warsztat.

Od ponad 20 lat ręcznie czerpany papier jest naczelnym medium jej ekspresji. Artystka tworzy z niego kompozycje dwuwymiarowe (które są kontynuacją jej obrazów olejnych) oraz różnego rodzaju koronkowe instalacje przestrzenne, pojedyncze obiekty i książki artystyczne. Wartość i oryginalność jej prac określane są przez dobór różnorodnych kolorów, materiałów (tkaniny, włókna roślinne) oraz współgrające z nimi użycie światła.

Sztuka Marii Diduch jest często prezentowana w polskich i zagranicznych galeriach i muzeach. Artystka uczestniczyła w ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych w całej Europie prezentujących twórczość z zakresu papieru, tkaniny i książki artystycznej, a także malarstwo. Jej instalacje są często kwalifikowane do branżowych konkursów. Największym dotychczasowym sukcesem artystki było Grand Prix Królowej Fabioli na 10. Międzynarodowym Biennale Sztuki Koronki w 2002 r. w Brukseli za instalację pt. „Lekkość Bytu”. Prestiżowym wyróżnieniem jest także „Polonus 2012” w kategorii Kultura od Telewizji Polonia za wspieranie polskich inicjatyw kulturalnych w Holandii. Maria Diduch jest członkiem międzynarodowej organizacji zrzeszającej artystów pracujących w technice papieru ręcznie czerpanego IAPMA (International Association of Hand Papermakers and Paper Artists).

Artystka od wielu lat prowadzi w swojej pracowni całoroczne kursy rysunku, malarstwa oraz twórczości w technice papieru czerpanego, zarówno dla młodzieży i dorosłych.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum