Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Okręgowa wystawa Filatelistyczna Łódź 590

Wystawa czasowa: Okręgowa wystawa Filatelistyczna Łódź 590
Termin: 11 października - 20 października 2013
Organizatorzy wystawy: Zarząd Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Filatelistów, Muzeum Miasta Łodzi, Poczta Polska.
Przewodniczący Komitetu Organizacji Wystawy: Stanisław Walisch
Komisarz: Beata Kamińska
Otwarcie wystawy: 10 października 2013, godz. 13.00 (czwartek)
Miejsce: Galeria W biegu, Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Wystawa zorganizowana została z okazji 590 rocznicy nadania Łodzi praw miejskich przez króla Władysława Jagiełłę. Objęta została honorowym patronatem przez Panią Prezydent Miasta Hannę Zdanowską.

Na ekspozycji znalazło się kilkadziesiąt eksponatów zarówno dorosłych filatelistów jak i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów. Z eksponatów związanych bezpośrednio z Łodzią wymienić należy wielokrotnie nagradzany zbiór „Historia poczty w Łodzi 1824-1918” oraz „Łódź na znakach pocztowych”. Obejmuje on nie tylko architekturę miasta, ale dotyczy również wydarzeń społecznych i znanych osobistości związanych z naszym miastem.

Dwa inne eksponaty wiążą się raczej z przeszłością włókienniczej Łodzi, pokazują produkcję wyrobów włókienniczych oraz wiele szczegółów technologicznych tego przemysłu. Eksponat „Legiony w filatelistyce” to zbiór, który precyzyjnie łączy filatelistykę z historią Legionów i dążeniem Polski do niepodległości w 1918 roku. W innym eksponacie zilustrowano znaczkami wydarzenia II wojny światowej oraz okres okupacji kraju. Z zakresu historii poczty pokazano eksponaty, które dotyczą poszczególnych miast, m.in. Tomaszowa Mazowieckiego.

Najliczniej reprezentowana jest na wystawie klasa zbiorów tematycznych, gdzie można zobaczyć eksponaty związane ze sportem od czasów starożytnych do współczesności. Pokazane są również mistrzostwa świata w różnych dyscyplinach np.: w piłce nożnej z udziałem polskiej reprezentacji, która w latach 70-tych odnosiła znaczne sukcesy. Tradycyjnie fauna i flora ziem polskich pokazana jest w licznych eksponatach, w tym oryginalne tematy jak np.: „rasy koni” czy „sztuka łowiecka z wykorzystaniem sokołów”. W tej klasie znajdują się również eksponaty związane z turystyką np.: spływ kajakiem z biegiem Wisły lub Tatry jako obiekt turystyczny. Jeszcze inne tematy w tej grupie to architektura, transport oraz nauka. W eksponacie „świat matematyki” możemy sprawdzić ile pozostało nam wiadomości ze szkolnej edukacji. W klasie zbiorów tradycyjnych pokazano walory począwszy od pierwszego polskiego znaczka z 1860 roku poprzez okres „nadrukowy” na znaczkach zaborców, do wydań po reformie walutowej W. Grabowskiego. Okres powojenny prezentowany jest w specjalnym zbiorze „Polska 1944-1952”

Wśród prezentowanych znaczków i kart pocztowych na wystawie znalazło się  wiele niezwykle interesujących i unikatowych obiektów. Wśród nich koperty z obiegu pocztowego z łódzkim nadrukiem “Wojna WRON z Narodem” wysłane z UP Wrocław 41 (11 i 14.02.1983) z oryginalnym listem wewnątrz. Wysłane do M.O Komenda Miejska w Oławie i PZPR – Komitet Dzielnicowy Krzyki – Wrocław. Treść listu: “Adresacie – bez względu na to kim jesteś – porządnym człowiekiem czy łobuzem, opozycjonistą czy ezbekiem – dajemy Ci w tym liście noworoczny dar, nieme świadectwo naszego istnienia i działania. Jest nim znaczek na kopercie. Obejrzyj go dokładnie, nim zniszczysz lub polecisz na SB – rozważ, że za parę lat, kiedy władza ludowa zmieni Cię w nędznego dziada, sprzedasz ten znaczek za grube pieniądze i może starczy Ci na nowe buty. Z najlepszymi życzeniami. POLSKI RUCH OPORU.”

Wśród znaczków zobaczyć można tzw. “polskie jedynki” czyli pierwsze polskie znaczki pocztowe wydane w 1860 roku na terenie Królestwa Polskiego. Obok nich eksponowane są też znaczki zawierające błędy i usterki drukarskie ( m.in. przesunięcia graficzne, odwrócone czy podwójne nadruki czy błędy perforacji). Są również falsyfikaty i próbne wydruki znaczków mające bardzo dużą wartość filatelistyczną.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum