Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Młodopolskie fascynacje. Malarstwo z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku

Wystawa czasowa:Młodopolskie fascynacje. Malarstwo z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku z kolekcji prywatnej.
Termin: 22 listopada 2013 - 24 marca 2014
Miejsce: Galeria wystaw czasowych
Kurator: Monika Nowakowska
Projekty wydawnictw: Tomasz Budziarek
Aranżacja wystawy: Monika Nowakowska,Tomasz Budziarek

Muzeum Miasta Łodzi przygotowało kolejną prezentację polskiej przedstawiającej sztuki przedwojennej ze zbiorów prywatnych, dopowiadającą ofertę Galerii Mistrzów Polskich. Właścicielem 66 wypożyczonych prac jest, pragnący zachować anonimowość, łódzki kolekcjoner, który od kilkunastu lat gromadzi malarstwo wpisujące się w okres Młodej Polski, jego ulubionej epoki, stąd też tytuł wystawy: Młodopolskie fascynacje. Malarstwo z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku z kolekcji prywatnej. Zobaczymy na niej pogrupowane tematycznie pejzaże, portrety, martwe natury, sceny rodzajowe, mitologiczne i symboliczne autorstwa 39 mistrzów polskiej sztuki przedwojennej, w różny sposób związanych z młodopolskim modernizmem. Obok czołowych reprezentantów tej epoki, m.in.: Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Ferdynanda Ruszczyca, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Włodzimierza Przerwy-Tetmajera,  Edwarda Okunia, Jana Stanisławskiego, Władysława Podkowińskiego, Henryka Szczyglińskiego (jedyny łodzianin w tym gronie), Wojciecha Weissa czy Leona Wyczółkowskiego na wystawie reprezentowani będą też twórcy działający na pograniczach rodzimego modernizmu, związani z nim okresowo lub jego epigoni, tacy jak: Włastimil Hofman/Vlastimil Hofmann, Alfons Karpiński, Józef Czajkowski, Iwan Trusz, Bronisława Rychter-Janowska czy Zbigniew Pronaszko. Nie zabraknie też dzieł artystów wyrastających ponad młodopolski modernizm, którzy na jego bazie wypracowali własny, oryginalny styl i odnieśli sukces ponadlokalny: Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza, Tadeusza Makowskiego czy Władysława Ślewińskiego. Ich malarskie propozycje, w większości prezentowane publicznie po raz pierwszy (poszczególne prace właściciel wypożyczał na wystawy polskim muzeom ale zbiór jako jednolita całość pokazany zostanie publicznie po raz pierwszy), dają nam obraz Młodej Polski jako epoki wielowątkowej i wszechstronnej tematycznie i stylistycznie, epoki wciąż kryjącej zagadki i tajemnice, wciąż oddziałującej na polską sztukę i wciąż fascynującej współczesnych kolekcjonerów.

Dodatkową wartością ekspozycji jest jej premierowy charakter - zgromadzone obrazy, dekoracyjnie oprawione, w większości prezentowane są publicznie po raz pierwszy (poszczególne dzieła były wypożyczane na wystawy polskim muzeom, najczęściej na monograficzne ekspozycje) i to w rodzinnym mieście ich właściciela.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog z biogramami artystów, którzy odegrali ważną rolę w rozwoju młodopolskiego modernizmu – w kontekście prac z łódzkiej kolekcji.

Dopełnieniem prezentacji jest program edukacyjny dla dzieci, młodzieży i dorosłych:

Zajęcia edukacyjne dla dzieci

Zawód: kolekcjoner sztuki
Zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych (6-12 lat) towarzyszące wystawie Młodopolskie fascynacje
7 stycznia – 16 marca
Prowadząca: Paulina Dzwonkowska
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych, sala edukacyjna
Wstęp: 3 zł od osoby oraz opłata za przeprowadzenie zajęć, tj. 25 zł od grupy

 

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum