Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Jadwiga Janus. Oblicza formy

Tytuł: Jadwiga Janus. Oblicza formy
Termin: 9 maja - 6 lipca 2014 r.
Kurator: Anna Małaczyńska, Krystyna Knapik
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych – dwa poziomy

W Muzeum Miasta Łodzi od 8 maja do 6 lipca br. prezentowana będzie wystawa twórczości  niezwykłej kobiety. Rzeźbiarki urodzonej w Stadnickiej Woli, wykształconej w Krakowie, a od lat tworzącej w naszym mieście. Uczennica Xawerego Dunikowskiego, przez lata pracy wypracowała swój indywidualny, niepowtarzalny, bezkompromisowy język formy.

Na wystawie w Muzeum Miasta Łodzi zostanie zaprezentowanych około 70 prac ze wszystkich okresów oraz obszarów jej twórczości (rysunek, malarstwo, medalierstwo, rzeźba, dokumentacja fotograficzna realizacji plenerowych). Ekspozycja stawia sobie dwa główne założenia: ukazanie ewolucji formy rzeźbiarskiej, począwszy od najwcześniejszych prac wykonanych w tworzywie sztucznym poprzez ceramikę, brązy a skończywszy na pracach z drewna oraz w oparciu o dokumentację fotograficzną przypomnienie odbiorcom, że w wielu obszarach przestrzeni publicznej Łodzi towarzyszą nam prace Jadwigi Janus. Do dziś zachowały się: Pomnik Martyrologii Dzieci, Popiersie Mikołaja Kopernika przy Szpitalu im. M. Kopernika, kościół św. Piotra i Pawła, gdzie we wnęce okiennej wciąż zachwyca jej mozaika, elewacja architektoniczno-rzeźbiarska dawnych Zakładów Włókienniczych „Bistona” (obecnie Centrum Konferencyjno - Bankietowe Rubin), czy pomnik nagrobny Jana Molla na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Są to przykłady realizacji  rzeźbiarskich istniejących na  terenie naszego miasta, ale takich obiektów w całej Polsce artystka stworzyła znacznie więcej.

Wystawa jest przede wszystkim ukłonem dla Jadwigi Janus. Jej determinacji i konsekwencji w realizacji wyznaczonego celu. Ale także inspiracją dla wszystkich tych, którym nieobce jest bogactwo otaczającej przestrzeni naszego miasta, by mogli świadomie cieszyć się jego wartościami i pięknem.

Biogram

Urodzona 21 września 1931 w Stadnickiej Woli. Uzyskała tytuł dyplomowanego artysty rzeźbiarza w 1957 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby w pracowni Xawerego Dunikowskiego.

Od ponad półwiecza artystka mieszka i tworzy w Łodzi. Tworzy rzeźby w brązie, aluminium, drewnie, kamieniu, ceramice i innych materiałach. Jest autorką Pomnika Martyrologii Dzieci (tzw. Pęknięte serce) w parku im. Szarych Szeregów w Łodzi. W 2002 roku odsłonięto pomnik - popiersie Mikołaja Kopernika, zdobiący największy łódzki szpital. Jest także autorką rzeźb sakralnych w kościele św. Teresy w Łodzi przy ul. Kopcińskiego oraz św. Piotra i Pawła przy ul. Nawrot w Łodzi. Jest autorką wielu projektów rzeźbiarsko-architektonicznych elewacji i wnętrz budynków przemysłowych. Do dziś zachowała się jedynie realizacja rzeźbiarska elewacji budynku po dawnych łódzkich zakładach “Bistona”, a obecnie Centrum Konferencyjno- Bankietowe Rubin. Obok rzeźby artystka zajmuje się też malarstwem i rysunkiem.

Prace Jadwigi Janus prezentowane były na wystawach w kraju i zagranicą m.in. w Oldenburg Galerie w Oldenburgu, Galerii Zollner w Bremie, La Petite Galerie w Bremie, Galerii Ignis w Kolonii, Ośrodku Kultury Polskiej w Budapeszcie, Dortmund, Narodowej Galerii w Pradze, Museo Archelogica w Mediolanie.

W maju 2009 roku Jadwiga Janus, za całokształt dokonań twórczych, została uhonorowana niezwykle prestiżowym odznaczeniem - Srebrnym Medalem  "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki).

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum