Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Między Capri a Lwowem

Tytuł: Między Capri a Lwowem – malarskie podróże Feliksa Michała Wygrzywalskiego (1875-1944)
30 czerwca - 23 września 2012
Kurator: Monika Nowakowska

Przygotowywana przez Muzeum wystawa powstaje w oparciu o łódzkie kolekcje, prywatne i publiczne, a obejmować będzie około 15-20 prac prac Feliksa Michała Wygrzywalskiego, głównie obrazy wykonane w technikach olejnej i pasteli/kredki oraz jeden kilim inspirowany jego malarstwem. Punktem wyjścia dla tej kameralnej ekspozycji jest Autoportret na tle morza, olej na płótnie autorstwa Wygrzywalskiego z kolekcji Krzysztofa Musiała, na stałe prezentowany w Galerii Mistrzów Polskich. Kontekstem dla niego będą portrety, pejzaże, akty, typy i sceny orientalne z różnych okresów niezwykle płodnej twórczości  artysty, wstępnie obejmujące lata 1912-1935. W tym okresie Feliks Michał Wygrzywalski na stałe mieszkał we Lwowie (od 1907 roku), choć zawierucha I wojny światowej zmusiła go do tułaczki po całej Rosji, po powrocie do Lwowa (1925) odbywał natomiast podróże do Włoch i nad Bałtyk. Niewyczerpanym źródłem inspiracji dla jego malarstwa okazała się wyprawa do Egiptu w 1906 roku – jej pokłosiem były malowane do końca życia motywy orientalne, ciekawie kadrowane sceny rodzajowe pokazujące zarówno uroki, jak i trudy życia na Bliskim Wschodzie. Ta fascynacja egzotyką orientu znalazła wyraz w intensywnej, świetlistej kolorystyce obrazów Feliksa Michała Wygrzywalskiego, rzetelnego realisty czerpiącego z doświadczeń postimpresjonizmu, na bazie którego udało mu się wypracować własny, rozpoznawalny styl. Zgromadzone prace pokażą główne wątki tematyczne twórczości artysty, z naciskiem na pejzaże z podróży, pozwolą też prześledzić ewolucję warsztatu. Ciekawym dopełnieniem wystawy będzie kilim z początku XX wieku, wskazujący na wielką popularność i oddziaływanie sztuki Wygrzywalskiego na innych twórców, zarówno życia artysty, jak i współcześnie – prace tego autora są bowiem w stałej ofercie wielu polskich domów aukcyjnych i wciąż znajdują licznych nabywców.   
Wystawa wpisuje się w cykl prezentacji poświęconych Mistrzom z Galerii, których twórczość warto pokazać w szerszym kontekście. Feliks Michał Wygrzywalski (1875-1944) urodzony w Przemyślu, zmarły w okolicach Rzeszowa, wykształcony w Monachium i Paryżu, nie był wprawdzie twórcą związanym z naszym miastem, jednak wiele z jego prac znajduje się w łódzkich kolekcjach – najczęściej służą dekoracji prywatnych mieszkań. Dzięki życzliwości właścicieli wiele z nich zostanie zaprezentowanych publicznie po raz pierwszy, dając muzeum materiał badawczy do opracowywania lokalnych zbiorów sztuki, poszerzających wiedzą o ww autorze.
Ekspozycja, poprzez tematykę prac, doskonale wpisuje się w klimat wakacyjnych podróży, co podniesie jej atrakcyjność zarówno dla łodzian pozostających latem w mieście, jak i dla turystów odwiedzających nasze miasto w czasie trwania ekspozycji. Ponadto Feliks Michał Wygrzywalski nie miał dotąd w Łodzi wystawy indywidualnej, choć jego prace spotkać można w ofercie łódzkich galerii handlujących dziełami sztuki.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum