Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Jan Karski – ambasador demokracji

Jan Karski – ambasador demokracji
Wystawa w ramach Obchodów Roku Jana Karskiego
19 listopada 2014 r. - 22 lutego 2015 r.
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wernisaż: 19 listopada (środa), godz. 18:00
Kurator: Marcin Szymański


6 grudnia minionego roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił, że rok 2014 będzie Rokiem Jana Karskiego. Stało się to również dzięki inicjatywie i staraniom Muzeum Miasta Łodzi. Z tej okazji przez cały 2014 rok muzeum organizuje szereg atrakcji: wystaw stałych i czasowych, spotkań, wykładów, zajęć edukacyjnych i innych wydarzeń wokół postaci legendarnego kuriera (do najważniejszych należało otwarcie 24 kwietnia br. nowej, multimedialnej ekspozycji w Gabinecie Profesora Jana Karskiego).

Dotychczasowy program obchodów Roku Jana Karskiego w muzeum skupiał się na wojennej działalności kuriera. Muzeum Miasta Łodzi na zakończenie poświęconego Profesorowi Karskiemu roku przygotowało specjalną, czasową wystawę, poświęconą jednemu z najciekawszych epizodów z jego bogatego, powojennego życiorysu, zatytułowaną Jan Karski - ambasador demokracji. Punktem wyjścia dla ekspozycji jest rok 1955, kiedy to Karski na zlecenie Departamentu Stanu USA wyruszył na wyjątkową, pół-dyplomatyczną misję do krajów Azji, które po odzyskaniu niepodległości stanęły przed wyborem swoich ścieżek rozwoju, w wyniku czego niektóre z nich znajdowały się u progu wojny domowej. Podczas kilku miesięcy podróży Karski odbył kilkadziesiąt spotkań z mieszkańcami m.in. Wietnamu, Birmy, Pakistanu czy Filipin.  Opowiadał im o zagrożeniach, jakie niesie za sobą komunizm i jak złudne są jego hasła. Oprócz przekazywania wiedzy, badał on nastroje obywateli, poznawał ich spojrzenie na ustrój komunistyczny oraz obserwował panujące wokół realia.

Wystawa ma za zadanie przybliżyć odbiorcom jeszcze jedno oblicze Jana Karskiego - dyplomaty, a także pokazać czasy zimnej wojny w egzotycznych krajach Azji uwikłanych w międzypaństwowe rozgrywki. Na ekspozycji oraz w wydawnictwie jej towarzyszącym zaprezentowana zostanie unikatowa kolekcja zdjęć Jana Karskiego z pobytu w Azji w 1955 roku przekazanych przez Profesora wraz z innymi pamiątkami osobiście do Muzeum Miasta Łodzi.

Wystawie towarzyszyć będą spotkania, warsztaty, oprowadzania kuratorskie oraz publikacja wydawnictwa "Jan Karski - ambasador demokracji".

Wystawa zrealizowana w ramach łódzkich obchodów Roku Jana Karskiego.
Partner: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Wydarzenia towarzyszące:

Azja a komunizm – czas przełomu
Wykład towarzyszący wystawie Jan Karski – ambasador demokracji
Wydarzenie w ramach Obchodów Roku Jana Karskiego

23 listopada (niedziela), godz. 12:00
Prowadzący: dr hab. Dominik Mierzejewski (Zakład Azji Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego)
Miejsce: Sala Lustrzana
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Jan Karski - ambasador demokracji
10 grudnia (środa), godz. 18:00
Prowadzący: Marcin Szymański
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Jan Karski - ambasador demokracji
18 stycznia (niedziela), godz. 18:00
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Zajęcia edukacyjne dla grup
Dział Upowszechniania i Edukacji Muzeum Miasta Łodzi zaprasza i proponuje specjalne zajęcia edukacyjne dla grup przygotowane przez Łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowane Jan Karski jako uczestnik „zimnej wojny”.
Podróż Jana Karskiego z serią odczytów po krajach Azji Południowo-Wschodniej (1955 r.) była częścią amerykańskiej ofensywy propagandowej, której celem było przeciwdziałanie wpływom komunistycznym na świecie. W czasie warsztatów zostaną omówione główne cele oraz metody tej ofensywy. Przedstawimy też sprzeczności, w jakie popadała polityka amerykańska, gdy w ramach obrony „wolnego świata” przed komunizmem musiała popierać reżimy autorytarne.
Prowadzenie: Grzegorz Nawrot, Paweł Spodenkiewicz, IPN Oddział w Łodzi. Czas lekcji: 60 minut.
Zapisy w ustalonych terminach czasu trwania wystawy (do 18 stycznia): This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , tel. 42 254 90 11. Wstęp wolny.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum