Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Szczęśliwa godzina

Szczęśliwa godzina. Sztuka polska XIX-XX wieku ze zbiorów prywatnych
6 grudnia 2014 r. - 15 marca 2015 r.
Miejsce: Aneks Jednego Mistrza
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wernisaż: 4 grudnia (czwartek), godz. 17:00
Kurator: dr Łukasz Grzejszczak

Problematyka wystawy umownie została zamknięta latami ok.1890 - 1939. Okres ten zyskując miano „szczęśliwej godziny” jest czasem najbujniejszego rozwoju, ale także pewnego samookreślenia się rodzimej sztuki. Na jej charakterystykę złożyły się takie zjawiska jak impresjonizm , postimpresjonizm, symbolizm, czy odnosząca się do formy i kompozycji secesja oraz ekspresjonizm, kubizm i konstruktywizm. Sztukę tego czasu, nasyconą emocjami, wielogłosową, kształtują wybitne indywidualności twórcze, wśród których przywołać można prezentowanych na wystawie: Jana Stanisławskiego, Edwarda Okunia, Józefa Pankiewicza,  Stanisława Kamockiego, Artura Markowicza, Stanisława Czajkowskiego, Vlastimila Hofmana, Emila Krchę, Adama Stykę, Marię Ewę  Łunkiewicz – Rogoyską,  a z łódzkich twórców – Leopolda Pilichowskiego, Henryka Szczyglińskiego, Maxa Hanemana, Karola Hillera.
Ważnym motywem dla wielu z wymienionych twórców był widok natury lub otoczenia miejskiego, który stanowi w malarstwie odrębny rodzaj, posiadający własne konwencje i układy formalne. Krajobraz w sztuce polskiej XIX i początku XX  wieku był przez wielu artystów niemal nobilitowany, a u jego źródeł leży panpsychiczna i panteistyczna wiara w jedność świata. Ogromną rolę odgrywał także symbol i nasycona uczuciowością ekspresja., które sprzyjały zachodzeniu zjawiska korespondencji sztuk - malarstwa i literatury (poezji), pozwalającej twórcom na wykreowanie sugestywnego świata „krajobrazów duszy”.
Skupiając uwagę Odbiorcy na tym gatunku malarstwa, pokazano na wystawie 30 dzieł, na które złożyły się obrazy, rysunki i grafiki. Prace pochodzą z prywatnej łódzkiej kolekcji, gromadzonej ze znawstwem i pasją od blisko dwudziestu lat i po raz pierwszy zaprezentowanej publicznie na obecnej ekspozycji w Muzeum Miasta Łodzi.

Wydarzenia dodatkowe wokół wystawy:

7, 14 grudnia oraz 11 i 25 stycznia (niedziele), godz. 12:00
Oprowadzania kuratorskie

Prowadzący: dr Łukasz Grzejszczak
Miejsce: Aneks Jednego Mistrza
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

 



E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum