Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej

Tytuł: Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura
Termin: 12 marca – 3 maja 2015 r.
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wernisaż: 12 marca (czwartek), godz. 13:00
Koordynator: Beata Kamińska

Wystawa składa się z oryginalnych rycin pochodzących z zagranicznych gazet z lat 1860-1868 wchodzących w skład Kolekcji Krzysztofa Kura. Na ekspozycji znalazły się również roczniki gazet z okresu Powstania Styczniowego oraz pojedyncze egzemplarze takich czasopism. Ryciny przedstawiają sceny sprzed wybuchu Powstania Styczniowego – z okresu manifestacji patriotycznych 1860-1862, sceny z potyczek i bitew powstańczych, a także życia codziennego w okresie Powstania. W wystawie znajduje się kilkadziesiąt pierwszych stron różnych europejskich gazet z lat 1860-1868 przedstawiających drzeworyty ze scenami z walczącej Polski. Duża część wystawy to rysunki satyryczne prezentowane we francuskiej i angielskiej prasie, w humorystyczny sposób przedstawiające tzw. „sprawę polską”, a raczej dość nieudolne zabiegi dyplomacji mocarstw europejskich w sprawie Powstania w Polsce.
Wystawa prezentowana jest od lipca 2013 roku do lutego 2016 roku w 19 ośrodkach w całej Polsce. Pierwsza wystawa odbyła się w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Następne prezentacja wystawy zaplanowana jest 8 maja 2015 roku w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. W roku 2015 wystawa prezentowana będzie również w Piwnicznej-Zdroju, Tyczynie, Ostrowcu Świętokrzyskim i Sieradzu.
Wystawa przygotowana z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury według pomysłu właściciela Kolekcji.
Ryciny zdigitalizowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum