Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Bałuty - mitologia/faktografia

Bałuty: mitologia/faktografia to projekt realizowany przez Muzeum Miasta Łodzi z okazji 100. rocznicy przyłączenia Bałut do Łodzi. W ramach projektu muzeum zaprasza do odwiedzenia trzech wystaw prezentujących w różny sposób historię tej wyjątkowej dzielnicy. Jednocześnie muzeum prowadzi akcję zbierania zdjęć i pamiątek z Bałut, które będą wykorzystane na finałowej wystawie o Bałutach we wrześniu br. (więcej o akcji>). Efektem projektu będzie także wydawnictwo, którego premiera zaplanowana jest na wrzesień br.

Bałuty: mitologia/faktografia
Wystawa plenerowa
Termin: 16 maja – 27 września 2015
Miejsca:
16 maja - 9 lipca ogród pałacowy
10 lipca - 17 sierpnia Bałucki Rynek (alejka główna, u zbiegu sektorów D i B, obok boxu 100)
Premiera: Noc Muzeów 16 /17 maja (sobota/niedziela)
Kurator: Marcin Szymański

Ekspozycja ukazuje historię Bałut – cechującej się niepowtarzalnym kolorytem i specyfiką dzielnicy Łodzi, która do dziś wywiera silny wpływ na tożsamość miasta i jego mieszkańców. Na wystawie zaprezentowane są: fotografie, dokumenty i wycinki prasowe oddające klimat tej fascynującej dzielnicy, między innymi pod kątem handlu, życia codziennego i kultury.

Prezentacja w ogrodzie muzealnym jest pierwszym elementem projektu o tym samym tytule, w ramach którego muzeum zaprezentuje także wystawę czasową, czynną od 1 czerwca do połowy października 2015, rozwijającą wątki zasygnalizowane na ekspozycji plenerowej oraz zaprosi łodzian do udziału w licznych warsztatach edukacyjnych i spotkaniach.

Zadaniem ekspozycji plenerowej jest też zachęcenie mieszkańców miasta to przynoszenia własnych pamiątek, materiałów, a przede wszystkim opowieści dotyczących historii Bałut. To wszystko przedstawione będzie na ostatniej, wrześniowej wystawie o podtytule Bałut portret własny.

Bałuty: mitologia/faktografia
1 czerwca 2015 – 27 września 2015
Miejsce: Galeria W biegu
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Kurator: Marcin Szymański

Wystawa przedstawia krotką historię Bałut. Jej główną myślą przewodnią jest przeciwstawienie mitów z rzeczywistością. Proponowane tematy poruszone na wystawie wiążą się z rozwinięciem różnych aspektów życia na dawnych Bałutach (handlu, warunków życia, przestępczości, przedsiębiorczości itd.) i odpowiedzi na pytania: Gdzie są granice Bałut? Czy dziś widać ślady dawnych Bałut? Kim są współcześni mieszkańcy?

Wystawa w sposób przystępny i nowoczesny przybliża najważniejsze fakty, ale i pobudza do refleksji.

Ważną częścią ekspozycji są „Refotografie” autorstwa Stefana Brajtera, łódzkiego fotografa, który zestawiając stare i nowe zdjęcia proponuje podróż w przeszłość.

Bałut portret własny
Termin: 7 - 27 września 2015

Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Kurator: Marcin Szymański
Wernisaż: 7 września (poniedziałek), godz. 18:00

Wystawa prezentuje przedmioty i wspomnienia mieszkańców Bałut. Znalazły się na niej fotografie miasta, zdjęcia rodzinne, pocztówki, dokumenty urzędowe i osobiste takie jak np. akty stanu cywilnego, legitymacje, dyplomy przekazane do muzeum przez łodzian. Na ekspozycji zaprezentowane zostały także przedmioty użytku codziennego, które mają wartość sentymentalną. Dzięki nim zwiedzający mogą poznać bałucką codzienność i dowiedzieć się więcej o życiu w tej dzielnicy, charakterystycznych sposobach pracy czy spędzania wolnego czasu, o pasjach i dziejach rodzin jej mieszkańców.

Bałuckie pamiątki są zestawione z artystycznymi impresjami na temat dzielnicy. Zwiedzający mogą zapoznać się z malarstwem, fotografią czy instalacjami artystycznymi tworzonymi na Bałutach bądź nimi inspirowanymi. Ekspozycja, stanowiąca uzupełnienie części historycznej prezentowanej w innej części muzeum - Galerii „W biegu”, daje zatem odpowiedź na pytanie, jak widzą Bałuty sami mieszkańcy, a jak inspirujący się nimi artyści.

Celem przyjętej formuły jest symboliczne „odczarowanie” Bałut oraz pokazanie, że „czarna” legenda tej dzielnicy, która przez ostatnie stulecie urosła do rangi mitu, stanowi jedynie drobny wycinek bałuckiej tkanki. Pełny wizerunek tego miejsca zaczyna jawić się w zupełnie innych barwach, gdy weźmie się pod uwagę przedstawione na ekspozycji fakty.

Wystawa jest podsumowaniem projektu „Bałuty: mitologia/faktografia” realizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi od maja br z okazji 100-lecia przyłączenia Bałut do Łodzi. Towarzyszyć jej będzie okolicznościowe wydawnictwo przedstawiające krótką historię Bałut oraz opowieść o „pchlim targu” Dolna-Ceglana w ujęciu etnologicznym.

Wydarzenia towarzyszące:

11 września (piątek), godz. 18:00
Bałucka Noc Literatury

Współorganizator: Interdyscyplinarne Centrum Badań Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego
Miejsce zbiórki: hol główny
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny
więcej>

27 września (niedziela), godz. 12:00
Bałuty. Sto lat później
Zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat z cyklu Galeria Małego Mistrza

Prowadząca: Paulina Dzwonkowska
Miejsce: hol główny
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp: jedna osoba – 7 zł, dwie osoby – 10 zł, trzy osoby – 15 zł
Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy pod numerem tel.: (42) 254 90 11 lub mailowo: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
więcej>

27 września (niedziela), godz. 14:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Bałut portret własny

Prowadzący: Marcin Szymański
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny
więcej>

Sponsor wystawy:

Partnerzy:

Jednocześnie muzeum prowadzi akcję zbierania zdjęć i pamiątek z Bałut, które będą wykorzystane na finałowej wystawie o Bałutach we wrześniu br.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum