Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Morski żywioł w pejzażach Sotera Jaxy-Małachowskiego

Morski żywioł w pejzażach Sotera Jaxy-Małachowskiego (1867-1952) z kolekcji prywatnej
4 lipca 2015  – 11 października 2015
Miejsce: Aneks Jednego Mistrza
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Kurator: Monika Nowakowska

Kolejna wystawa czasowa polskiej sztuki przedwojennej, przedstawiającej z kolekcji prywatnej, dopowiadająca propozycję Galerii Mistrzów Polskich. Ekspozycja obejmuje 26 obrazów (olejnych na płótnie, gwaszy i akwarel na tekturze lub papierze) małego i średniego formatu autorstwa Sotera Jaxy-Małachowskiego (1867-1952) - jednego z najciekawszych polskich malarzy-marynistów. Ich tematem są widoki morza: Adriatyku, Tyrreńskiego i Bałtyku, które artysta malował podczas licznych podróży, odbywanych od 1904 roku na południe Europy - głównie do Chorwacji i Włoch, zaś w okresie międzywojennym na polskie wybrzeże. Dlatego obok widoków Wenecji, Capri czy Dubrownika (ówczesnej Raguzy) na wystawie zaprezentowane zostaną także morskie krajobrazy z okolic Helu, Orłowa, Gdyni, często wzbogacone motywem sztafażu: plaży, skał, samotnych drzew, rybackich łodzi, koszy, sieci, czasami postaciami rybaków lub turystów. Głównym tematem malarstwa Jaxy-Małachoswkiego jest jednak żywioł morski, uwieczniany z różnych perspektyw, o różnych porach dnia i roku, zaś szczególną grupę stanowią nastrojowe nokturny o nasyconej, przełamanej kolorystyce, bodajże najpełniej oddające indywidualny styl tego autora - Mistrza morskiego krajobrazu.

Wystawa, z założenia fragmentaryczna i przekrojowa, zaprezentuje najbardziej charakterystyczne wątki i motywy z marynistycznej twórczości artysty, zaś jej dopełnieniem będzie nastrojowy autoportret Sotera Jaxy-Małachoskiego.

Wybrane prace pochodzą z lat 1909-1945, czyli najintensywniejszego okresu malarskiej twórczości krakowskiego artysty, wypożyczone zostaną od prywatnego kolekcjonera z Krakowa, posiadającego największy zbiór obrazów tego artysty, dodajmy, że wciąż powiększany. Dlatego na łódzkiej wystawie obok prac wielokrotnie prezentowanych (m.in. na ubiegłorocznej wystawie monograficznej Sotera Jaxy-Małachoskiego w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku) znajdą się też dzieła eksponowane premierowo, najnowsze nabytki kolekcjonera. Wszystkie wypożyczone dzieła reprezentują poszukiwania kolorystyczne w obrębie rzetelnego, realistycznego warsztatu i dopełnią obraz polskiej sztuki nowoczesnej pierwszej połowy XX wieku pokazywany widzom Muzeum Miasta Łodzi w Galerii Mistrzów Polskich.

Wydarzenia towarzyszące:

12 lipca (niedziela), godz. 17:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
Morski żywioł w pejzażach Sotera Jaxy-Małachowskiego (1867-1952) z kolekcji prywatnej
Prowadząca: Monika Nowakowska
Miejsce: Aneks Jednego Mistrza
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny
więcej>

20 września (niedziela), godz. 17:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Morski żywioł w pejzażach Sotera Jaxy-Małachowskiego (1867-1952) z kolekcji prywatnej

Prowadząca: Monika Nowakowska
Miejsce zbiórki: hol główny
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny
więcej>

23 września (środa), godz. 18:00
Soter Jaxa-Małachowski – marynista z Kresów
Wykład o życiu i twórczości Sotera Jaxy-Małachowskiego

Prowadząca: Katarzyna Łomnicka
Miejsce: Sala Lustrzana
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny
więcej>

23 września (środa), godz. 19:00
Dama z pejzażem w tle
Wystąpi: Agnieszka Greinert

Miejsce: Sala Lustrzana
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp za okazaniem bezpłatnych zaproszeń dostępnych w kasie muzeum od 10 września br. Ilość zaproszeń ograniczona
więcej>

Wydawnictwa do nabycia w kasie muzeum:

1. Folder wystawy - 10 zł

2. Album "Soter August Jaxa-Małachowski" - 125 zł

3. Pocztówki - 3 zł

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum