Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu MMŁ

#dzielimysięŁodzią

W 2017 roku Muzeum Miasta Łodzi rozpoczęło współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich „Topografie”, która miała na celu popularyzację kilkuset obiektów ze zbiorów Muzeum znajdujących się w domenie publicznej oraz udostępnienie części z nich na licencji CC BY-SA 3.0 Polska.
Wybrane zdjęcia poddane zostały procesowi digitalizacji i rozpowszechnione poprzez stronę miastograf.pl (w podziale na kolekcje: Ignacego Płażewskiego i Bronisława Wilkoszewskiego) oraz Wikimedia Commons.

Pierwszym zdigitalizowanym cyklem są znajdujące się w Muzeum, ale mało znane szerokiej publiczności, fotografie portretowe i gabinetowe. To interesujący zbiór zdjęć naklejonych na twardą tekturkę ze znakiem firmowym studio-atelier, dekorowane finezyjnymi ornamentami secesyjnymi. Zdjęcia portretowe robione na początku XX wieku w najlepszych łódzkich zakładach fotograficznych, wyróżniają się nie tylko dobrą jakością technicznego wykonania, ale również walorami artystycznymi.



Innym zdigitalizowanym zbiorem są ilustrowane karty pocztowe. Ich historia sięga ostatniego ćwierćwiecza XIX wieku, kiedy dzięki obrazkowi wykształcił się nowy wizerunek karty korespondencyjnej. Wysyłanie pocztówek stało się wówczas modne w całej Europie. Przedstawiały one ulice, place, rynki, budowle sakralne i budynki użyteczności publicznej. Autorami zdjęć byli miejscowi fotografowie, m.in. Eliasz Stumann i Bronisław Wilkoszewski. Wydawcą pierwszych pocztówek był Karol Hartmann, który miał zakład przy ul. Mikołajewskiej 2 (dziś Sienkiewicza). Drukowano je również na zlecenie znanych księgarzy z ulicy Piotrkowskiej: Ludwika Fiszera, Wolfa Szapiro, Stanisława Miszewskiego, Markusa Rosenbluma.

Unikatowym materiałem dokumentacyjno-reportażowym jest zawierający 216 czarno-białych fotografii przedstawiających Łódź w latach 50. i 60. XX wieku autorstwa Ignacego Płażewskiego. Na zdjęciach uwiecznione zostały m.in. budynki użyteczności publicznej, miejskie ulice i podwórka, architektura z czasów Polski Ludowej, wygląd Starego i Nowego Rynku, łódzkie świątynie, fabryki, parki i kawiarnie. Zdjęcia Płażewskiego stanowią swoistą opowieść o Łodzi powojennej przedstawiając obiektywny, realistyczny obraz miasta i jego mieszkańców.

 

Wydarzenia towarzyszące:

Zajęcia dla indywidualnych uczestników

„Cyfrowe skarby muzeum” – warsztaty dla dzieci
Uczestnicy zwiedzili nową wystawę stałą – „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań” i dowiedzieli się, jakie zbiory znajdują się w muzeum, czym jest ich digitalizacja i w jaki sposób muzeum je prezentuje i udostępnia. Zajęcia zakończyły się warsztatem z sitodruku, podczas którego dzieci wykonały własnoręcznie nadruki na torby i plecaki wykorzystując do tego fotografie ze zbiorów muzeum. Można było skorzystać z toreb lub plecaków (do wyboru), które zapewniało Muzeum, a także przynieść własną, gładką odzież lub materiałowe akcesoria, na których nieodpłatnie można było wykonać dodatkowe nadruki.
Termin: 10.11.2017 (piątek)
Godzina: 16.00-18.00
Bilety: ulgowe 10 zł / os.
Zapisy: 42 254 90 11 / This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

„Muzeum – podaj dalej!” – spotkanie dla młodzieży, dorosłych i seniorów
Uczestnicy zwiedzili nową wystawę stałą – „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań” i dowiedzieli się, jakie zbiory znajdują się w muzeum, czym jest ich digitalizacja oraz w jaki sposób muzeum je prezentuje i udostępnia. Poznali także zagadnienia związane z prawem autorskim, Domeną Publiczną, wolnymi licencjami. Spotkanie zakończyło się warsztatem z sitodruku, podczas którego uczestnicy wykonali własnoręcznie nadruki na torby i plecaki wykorzystując do tego fotografie ze zbiorów muzeum. Można było skorzystać z toreb lub plecaków (do wyboru), które zapewniało Muzeum, a także przynieść własną, gładką odzież lub materiałowe akcesoria, na których nieodpłatnie można było wykonać dodatkowe nadruki.
Termin: 24.11.2017 (piątek)
Godzina: 16.00-18.00
Bilety: ulgowe 10 zł / os., normalne 14 zł / os.
Zapisy: 42 254 90 11 / This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

„Muzeum – podaj dalej!” – spotkanie dla młodzieży, dorosłych i seniorów
Uczestnicy zwiedzili wystawę czasową – „Wokół Wielkiej Łodzi” i dowiedzieli się, jakie zbiory znajdują się w muzeum, czym jest ich digitalizacja oraz w jaki sposób muzeum je prezentuje i udostępnia. Poznali także zagadnienia związane z prawem autorskim, Domeną Publiczną, wolnymi licencjami. Spotkanie zakończyło się warsztatem z sitodruku, podczas którego uczestnicy wykonali własnoręcznie nadruki na torby i plecaki wykorzystując do tego fotografie ze zbiorów muzeum. Można było skorzystać z toreb lub plecaków (do wyboru), które zapewniało Muzeum, a także przynieść własną, gładką odzież lub materiałowe akcesoria, na których nieodpłatnie można było wykonać dodatkowe nadruki.
Termin: 15.12.2017 (piątek)
Godzina: 16.00-18.00
Bilety: ulgowe 10 zł / os., normalne 14zł / os.
Zapisy: 42 254 90 11 / This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

„Akademia Małego Łodzianina” – warsztaty rodzinne dla dzieci i dorosłych w ramach cyklu
Uczestnicy zwiedzili wystawę czasową – „Wokół Wielkiej Łodzi” i dowiedzieli się, jakie zbiory znajdują się w muzeum, czym jest ich digitalizacja i w jaki sposób muzeum je prezentuje i udostępnia. Zajęcia zakończyły się warsztatem z sitodruku, podczas którego dzieci wykonały własnoręcznie nadruki na torby i plecaki wykorzystując do tego fotografie ze zbiorów muzeum. Można było skorzystać z toreb lub plecaków (do wyboru), które zapewniało Muzeum, a także przynieść własną, gładką odzież lub materiałowe akcesoria, na których nieodpłatnie można było wykonać dodatkowe nadruki.
Termin: 17.12.2017 (niedziela)
Godzina: 12.30-14.00
Bilety: 7 zł / 1 osoba, 10 zł / 2 osoby, 15 zł / 3osoby
Zapisy: 42 254 90 11 / This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Zajęcia dla grup

Lekcje muzealne dla grup szkolnych
listopad – grudzień
Bilety: 10 zł/os.
Zapisy: 42 254 90 11 / This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

„Wiki-Muzeum”
Wszyscy, którzy chcieli nauczyć się kluczowych idei, zasad, technik i narzędzi, które umożliwią ci rozpoczęcie edytowania Wikipedii – największej w dziejach encyklopedii tworzonej przez ponad 100 000 edytorów z całego świata, mogli dołączyć do grupy wolontariuszy-wikipedystów współpracujących z naszym Muzeum. Zadaniem uczestników grupy było opracowywanie nowych artykułów na temat tradycji i historii Łodzi, encyklopedycznych miejsc i osób związanych z historią miasta, a następnie rozwijanie tych treści online. Efekty prac są zgromadzone na podstronie w polskiej Wikipedii prowadzącej do wszystkich nowych tekstów oraz zdigitalizowanych zdjęć w bibliotece mediów Wikimedia Commons.
Zapisy: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it (zapisy w trybie ciągłym)

Wikipedysta-wolontariusz - oferta wolontariatu w projekcie>

Regulamin konkursu "Łódź - podaj dalej!" (PDF, 1,39 MB)

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum