Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Wystawa mobilna "Artur Rubinstein"

Na wystawę mobilną „Artur Rubinstein. 1887-1982. Arturowi Rubinsteinowi w 120. rocznicę urodzin” składa się 14 plansz podzielonych na 10 wątków tematycznych charakteryzujących życie i dokonania artystyczne Artura Rubinsteina. Całość wydrukowana w formie roll-upów o wymiarach 2m x 1m do samodzielnego złożenia. Istnieje możliwość rozłożenia ekspozycji zarówno w pomieszczeniach, jak i w plenerze.

Kontakt: Maja Jakóbczyk, tel. 042 254 90 11 / This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Wystawa jest dostępna w wersji online - można ją obejrzeć klikając tutaj - plik PDF (28 MB)


Wystawa prezentuje życie i twórczość wybitnego polskiego pianisty, łodzianina, niezrównanego interpretatora dzieł Fryderyka Chopina czy Karola Szymanowskiego. Postać artysty została zaprezentowana w kontekście miast, w których żył i tworzył, jego licznych podróży, bliskich mu osób - rodziny oraz przyjaciół, a także licznych nagród i odznaczeń, które otrzymał.

W celu wyeksponowania najważniejszych wątków biografii Artura Rubinsteina, materiał został podzielony na 10 motywów tematycznych:

1. Łódź - miejsce urodzenia
Fotografie przedstawiające widoki Łodzi z końca XIX i początku XX w. Miejsca, które Artur Rubinstein znał z okresu wczesnego dzieciństwa.
2. Łódź - metropolia włókiennicza - miasto wielokulturowe
Fotografie przedstawiające przedstawicieli czterech kultur: polskiej, rosyjskiej, niemieckiej oraz żydowskiej, które na przełomie XIX i XX wieku obecne były w Łodzi.
3. Drogi edukacji
Fotografie przedstawiające Artura Rubinsteina podczas pobierania nauk w Berlinie oraz artystycznych inspiratorów i nauczycieli.
4. Życie artystyczne
Fotografie z różnych miejsc na całym świecie, które odwiedził Artur Rubinstein podczas wojaży koncertowych.
5. Związki z kulturą polską
Fotografie przedstawiające polskich przyjaciół Artura Rubinsteina (m.in. muzyków, pisarzy, artystów), jak również zdjęcia dokumentujące kolejne jego pobyty w Ojczyźnie i rodzinnym mieście - Łodzi.
6. Życie rodzinne
Fotografie przedstawiające rodziców pianisty, jego żonę Anielę Młynarską - Rubinstein oraz czwórkę dzieci, a także kolejne domy ( w Łodzi, w Paryżu, w Beverly Hills).
7. Umiłowanie życia
Fotografie przedstawiające Artura Rubinsteina w różnych momentach życia, ukazujące jego poczucie humoru, optymizm, ciekawość świata.
8. Światowe życie
Fotografie przedstawiające znane postaci ze świata nauki, sztuki, polityki, z którymi spotykał się podczas swoich podróży po całym świecie.
9. Nagrody i odznaczenia
Fotografie Artura Rubinsteina podczas uroczystości nadawania mu rozmaitych odznaczeń i honorów.
10. Łódź 2007
Fotografie najpiękniejszych i najbardziej znanych miejsc współczesnej Łodzi autorstwa łódzkiego artysty - fotografika Zbigniewa Koteckiego.

Autor wystawy Magdalena Krajewska
Projekt graficzny Tomasz Budziarek
Fotografie Zbigniew Kotecki, Bożena Szafrańska, Archiwum Muzeum Miasta Łodzi
Wszystkie cytaty pochodzą z książek: A. Rubinstein – „Moje młode lata” i „Moje długie życie” oraz H. Sachs – „Artur Rubinstein”.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum