Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Zbiory

Karta akredytacyjna /Olympia-Ausweis/ Władysława Króla

KARTA AKREDYTACYJNA/ OLYMPIA-AUSEWEIS/ WŁADYSŁAWA KRÓLA - uczestnika IV. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen w hokeju na lodzie

Sygnatura: MSiT/A/623
Czas powstania: 1936 r.
Materiał: papier, papier fotograficzny, tusz
Technika: fotografia sepia, druk, pismo odręczne, pismo maszynowe
Wymiary: wysokość 14 cm, szerokość 9 cm, po rozłożeniu karty – szerokość 18 cm
Wymiary fotografii na karcie akredytacyjnej: wysokość 8 cm, szerokość 5,5 cm
Karta akredytacyjna: Leipzig – Giesecke & Devrient – Berlin
Fotografia: Foto Atelier „Mimosa” Łódź

ODZNAKA OKOLICZNOŚCIOWA NA AGRAFCE WŁADYSŁAWA KRÓLA - uczestnika IV. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen w hokeju na lodzie
Sygnatura: MSiT/N/3325
Czas powstania: 1936 r.
Materiał: mosiądz, emalia
Technika: odznaka bita, emaliowana
Wymiary: średnica 3 cm
Wytwórca: nieznany
Odznaka sygnowana numerem 718 /Teilnehmer 718 – uczestnik 718/

W dniach 6 – 16 lutego 1936 r. w niemieckim Garmisch-Partenkirchen odbyły się IV. Zimowe Igrzyska Olimpijskiego. W olimpijskim turnieju hokeja na lodzie drużyna polska rozegrała trzy spotkania: z Kanada 1:8, Austrią 1:2 i Łotwą 9:2.
We wszystkich meczach drużyny narodowej wystąpił Władysław Król.
Władysław Król urodził się 30 października 1907 r. w Nałęczowie. Do Łodzi przyjechał w 1928 r., odnosząc w kolejnych latach znaczące sukcesy jako hokeista, piłkarz, a także tenisista ziemny Łódzkiego Klubu Sportowego. Król dla ligowej drużyny piłkarskiej ŁKS-u zdobył 96 bramek. W futbolowej reprezentacji Polski w okresie międzywojennym wystąpił jednak tylko w czterech spotkaniach, nie uczestnicząc w żadnej ważnej międzynarodowej imprezie. Na olimpiadę pojechał za to jako hokeista na lodzie. Uczestniczył również w hokejowych mistrzostwach świata w 1938 r. – rozegranych w czeskiej Pradze.
Władysław Król po zakończeniu kariery sportowej trenował zarówno piłkarzy, jak i hokeistów na lodzie. W 1958 r. doprowadził ŁKS do mistrzostwa Polski w piłce nożnej. W 1950 r. był trenerem polskiej drużyny narodowej w hokeju na lodzie.
Władysław Król w latach 80. XX w. przekazał znaczną część swoich pamiątek sportowych do Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi: odznaki sportowe, dokumenty i zdjęcia. Do najcenniejszych przekazanych pamiątek należą: odznaka klubowa za rozegranie 100 meczów dla piłkarskiej drużyny Łódzkiego Klubu Sportowego – sygnatura: MSiT/N/3337 i opisywana karta akredytacyjna z IV. Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
Władysław Król zmarł w Łodzi 29 stycznia 1991 r. i został pochowany na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej.
Karta Akredytacyjna składa się z czterech stron. Na tronie tytułowej zawarte są dane osobowe Władysława Króla, a także numer karty – 2015.U dołu strony umieszczone zostały odręczne podpisy prezydenta i sekretarza generalnego Komitetu Organizacyjnego Igrzysk. Na stronie drugiej Karty zamieszczone zostało zdjęcie Władysława Króla oraz jego odręczny podpis. U dołu trzeciej strony znajduje się miejsce na pieczęć Narodowego Komitetu Olimpijskiego – na karcie zamieszczona została pieczęć Polskiego Komitetu Olimpijskiego w języku francuskim, wówczas oficjalnym języku Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Na stronie czwartej zawarto zasady posługiwania się Kartą Identyfikacyjną podczas Igrzysk w językach: niemieckim, francuskim i angielskim.

Bibliografia:

Andrzej Bogusz, Dawna Łódź sportowa, Łódź 2007, s. 107-108, 169-175
Andrzej Bogusz, Łódzcy olimpijczycy. 1924-1992, Łódź 1992, s. 47-115, 254-275
Witold Domański, Śladem hokejowego krążka, Warszawa 1976
Jacek Strzałkowski, Łódzki Klub Sportowy 1908-1983, Łódź 1983, s. 255
Raz Dwa Trzy – Ilustrowany Kurier Sportowy, nr 6, 11 lutego 1936 r., s. 2, 3, 6

Opracował: Sebastian Glica, Oddział Sportu i Turystyki Muzeum Miasta ŁodziE-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum