Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Zbiory

Sukienka na Torę (meil)

Przedmiot: Sukienka na Torę (meil)
Numer ewidencyjny: OKTW/KM/2
Czas powstania: I poł. XX w. po 1899 r.,  prawdopodobnie przed 1939 r. (brak chronogramu)
Materiał: aksamit, atłas, lama
Technika: szycie ręczne, haft metalizowanymi bądź galalitowymi cekinami, bajorkiem, lamelką oraz fryzowaną, miedzianą, złoconą nicią
Technika: szycie maszynowe, szycie ręczne, haft
Wymiary: 83 cm (długość) x 45 cm (szerokość)
Sposób nabycia: zakup od osoby prywatnej
Kraj pochodzenia: Polska?

Prostokątny pokrowiec na zwój Tory, zabezpieczający rodały przed działaniem czynników zewnętrznych. Inną funkcją sukienki jest ochrona przed sprofanowaniem zwoju poprzez dotknięcie go nieosłoniętą ręką, a także ozdoba Pięcioksięgu i wyrażenie w ten sposób szacunku dla zawartych wewnątrz słów Bożych.
Wierzch wykonany z aksamitu w kolorze burgundu na koralowej atłasowej podszewce. Do górnej części dołączony zagłówek z tej samej tkaniny wypełniony grubą tekturą, z wyciętymi dwoma okrągłymi otworami na drzewce. W miejscu łączenia naszyte żółte bawełniane frędzle. Dół obszyty takimi samymi frędzlami i - na licu - bawełniano-metalową taśmą pasmanteryjną z powtarzającym się motywem gwiazdy Dawida. Powyżej w części frontowej wykonany bajorkiem hebrajski i łaciński napis donacyjny w kolorze złota:

לז״נ

האשה שרה רבקה

MAZER

„To jest dar
Pani Sary Rebeki
Mazer”

Ponad nim naszyty dzban ze srebrno-kremowej lamy ozdobionej fryzowaną, miedzianą, złoconą nicią, bajorkiem, czterema rodzajami cekinów w kolorach amarantowym (nieliczne ubytki), złotym i srebrnym. Z naczynia wyrastają symetrycznie cztery gałązki z bajorka, złoconej nici i cekinów oraz centralna łodyżka ze złoconej nici zakończona biżuteryjną ozdobą w formie ośmiobocznej gwiazdy, wyszywanej bajorkiem, złoconą miedzianą nicią, lamelką i amarantowym cekinem. W górnej części wypukłe tablice dekalogu ze sztucznego jedwabiu, obszyte bawełniano-metalową taśmą pasmanteryjną; na tablicach wyszyte bajorkiem przykazania w języku hebrajskim (nieliczne ubytki). Po bokach symetrycznie ułożone dwa wypukłe lwy ze złoto-żółtej lamy, kontury i ogony wykonane ze złoconej miedzianej nitki i bajorka, grzywy z blaszki ciętej barwionej na dwa kolory: zielony i amarantowy. Ponad lwami rozmieszczony po obu stronach hebrajski napis:


כתר תורה
„Korona Tory”,

a pomiędzy poszczególnymi wyrazami wypukła (wypełniona tekturą i z pewnością również innym, plastycznym materiałem) korona wykonana z jedwabiu, obszyta złoconą nicią i cekinami. Centrum korony ozdobione zielonymi i amarantowymi cekinami, a także bajorkiem w tych samych barwach, brak kilku elementów.
Z uwagi na niewielkie rozmiary pokrowca i jakość wykorzystanych materiałów można przypuszczać, że sukienka była używana w reformowanym domu modlitwy.

Opracowała Anna Łagodzińska
Konsultacja Małgorzata Wróblewska-Markiewicz

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum