Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Zbiory

Puchar – Nagroda Jubileuszowa Łódzkiego Towarzystwa Kolarskiego

Przedmiot: Księga Złota Łódzkiego Towarzystwa Kolarskiego
Numer inwentarzowy: MS/M/906
Czas powstania: 1927 r.
Materiał: papier, skóra, tusz
Technika: tłoczenie, pismo odręczne, druk, fotografia
Wymiary: okładka: 36,6 cm x 29 cm, strona: 35,9 cm  x 28 cm, grubość grzbietu: 3 cm
Data nabycia: 1983 r.
Sposób nabycia: dar Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów
Wytwórnia: brak danych introligatora
Miejsce wykonania: Łódź, Polska
Stan zachowania: bardzo dobry

Przedmiot: Puchar – Nagroda Jubileuszowa Łódzkiego Towarzystwa Kolarskiego
Numer inwentarzowy: MS/M/391
Czas powstania: 1937 r.
Materiał: mosiądz, drewno
Technika: srebrzenie, grawerowanie, lakierowanie, klejenie, odlew fabryczny
Wymiary: wysokość czaszy z pokrywą i podstawą: 58 cm (czasza z pokrywa 43 cm, podstawa
15 cm), średnica podstawy w najszerszym miejscu: 18 cm, średnica czasy w najszerszym miejscu: 17 cm, waga 4 kg.
Data nabycia: 1983 r.
Sposób nabycia: dar Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów
Wytwórnia: brak danych wytwórcy
Miejsce wykonania: Łódź, Polska
Stan zachowania: dobry, przetarcia srebrzenia

Wiosna nadchodzi.
Co prawda, zgodnie z kalendarzem czeka nas jeszcze prawie miesiąc zimy, to jednak pogoda od wielu dni przygotowuje nas na przyjście jednej z najpiękniejszych pór roku. Wysokie, jak na przełom lutego i marca, temperatury wręcz zapraszają do sportowej i turystycznej aktywności. Oddział Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi zachęca, aby wsiąść na rower i wyruszyć na turystyczne wycieczki, tym bardziej, że aktywność kolarska w Łodzi ma ponad stuletnią tradycję.
Przybywający do Łodzi osadnicy z terenów dzisiejszych Niemiec założyli w 1886 roku Towarzystwo Łódzkich Cyklistów. Grupowało ono pierwszych łódzkich posiadaczy rowerów – wyłącznie jednak niemieckiego pochodzenia.
W 1889 roku założone zostało kolejne towarzystwo kolarskie w mieście – Konsulat Łódzki Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, powstałe z inicjatywy polskich miłośników rowerów, którym odmówiono przyjęcia w poczet niemieckiego Towarzystwa Cyklistów Łódzkich. Organizacja przetrwała do wybuchu II Wojny Światowej. W okresie międzywojennym funkcjonowała początkowo jako Towarzystwo Warszawskich Cyklistów Łodzi, by w 1927 roku przyjąć nazwę Łódzkiego Towarzystwa  Kolarskiego. Stowarzyszenie wywarło niebagatelny wpływ na rozwój sportu  kolarskiego w naszym mieście.

Przekształceniu Towarzystwa Warszawskich Cyklistów w Łodzi w Łódzkie Towarzystwo Kolarskie towarzyszyło przygotowanie księgi pamiątkowa organizacji – Księgi Złotej Łódzkiego Towarzystwo Kolarskiego, którą w tym tygodniu Państwu prezentujemy. Pokazujemy również Puchar Łódzkiego Towarzystwa Kolarskiego, będący jubileuszową nagrodą z okazji 50-lecia stowarzyszenia dla zwycięzców drużynowych wyścigów kolarskich na dystansie 100 km w latach 1937-1939.

Księga Złota Łódzkiego Towarzystwa Kolarskiego składa się ze 100 papierowych kart (200 stron) oraz oprawionej w skórę koloru brązowego okładki (4 strony). Zapisane zostały tylko 23 strony księgi.
W górnej części okładki wytłoczona została, wersalikami, nazwa stowarzyszenia: ŁÓDZKIE TOWARZYSTWO KOLARSKIE. Pośrodku okładki znajduje się, również wytłoczony wersalikami, tytuł księgi: KSIĘGA ZŁOTA.
Strony: 2. i 3. okładki oraz 1. i 100. księgi są ozdobione wklejką o motywie kwiatowym. Wpisy w księdze umieszczone zostały na stronach 3-23. Na stronie 3. znajduje się, napisany odręcznie,  Uroczysty Akt nadania stowarzyszeniu nazwy Łódzkie Towarzystwo Kolarskie w dniu 24 kwietnia 1927 roku wraz z informacją o poświęceniu w tym samym dniu sztandaru towarzystwa w łódzkiej katedrze. Pod Uroczystym Aktem na stronach 3-5 znajdują się podpisy członków stowarzyszenia.
Na stronie 6. wklejone zostały dwa zdjęcia: dokumentujące wręczenie sztandaru ŁTK przez prezesa stowarzyszenia Bronisława Cichockiego chorążemu poczty sztandarowej oraz uwieczniające moment złożenia przez członków organizacji kwiatów na grobie Nieznanego Żołnierza w Łodzi.
Strony od 7. do 10. zawierają, napisaną odręcznie, historię Łódzkiego Towarzystwa Kolarskiego w latach 1889-1927. Na dole strony 10. znajduje się pieczęć Łódzkiego Towarzystwa Kolarskiego.
Kolejne strony: 11-15 zawierają, również napisaną odręcznie, informację o planie obchodów 40-lecia istnienia stowarzyszenia dniach 19-26 maja 1929 roku, wraz z podpisami członków ŁTK.
Na stronie 15. księgi, pod podpisami członków stowarzyszenia, zawarta jest informacja o innych polskich towarzystwach kolarskich, biorących udział w obchodach 40-lecia ŁTK oraz upominkach, które przekazały na ręce prezesa Bronisława Cichockiego w związku z jubileuszem.
Strona 16. informuje o składzie zarządu Łódzkiego Towarzystwa Kolarskiego w 1939 roku, w którym stowarzyszenie obchodziło jubileusz 50-lecia.
Na stronie 17., wklejone zostało pismo Łódzkiego Towarzystwa Kolarskiego na papierze firmowym organizacji – datowane na miesiąc luty 1939 roku, zawierające zaproszenie obecnych i byłych członków do wzięcia udziału w obchodach jubileuszu 50-lecia.
Strony 18. i 19. zawierają podpisy członków ŁTK w jubileuszowym, 1939 roku.
Na stronach 20-22 wklejony został przedruk artykułu, zamieszczonego w łódzkich dziennikach: „Echo” i „Kurjer Łódzki”, przybliżającego przebieg obchodów 50-lecia organizacji w 1939 roku.
23. strona księgi, ostatnia, która została wypełniona, zawiera zdjęcie członków zarządu Łódzkiego Towarzystwa Kolarskiego w 1939 roku. Nad zdjęciem znajduje się wycięty nagłówek pisma firmowego towarzystwa, przygotowanego specjalnie na rok jubileuszowy. W nagłówku, powyżej nazwy: ŁÓDZKIE TOWARZYSTWO KOLARSKIE, daty: 1889-50-1939.

Puchar ufundowany został przez Łódzkie Towarzystwo Kolarskie w 1937 roku w związku z przypadającym w roku 1939 jubileuszem 50-lecia stowarzyszenia. W 1939 roku zdobyła go drużyna Łódzkiego Towarzystwa Kolarskiego, fundatora nagrody.

Mosiężny puchar z pokrywą na drewnianej podstawie. Czasza pucharu w kształci kielicha z dwoma uchwytami – wychodzącymi na wysokość 3,5 cm ponad czaszę. W środkowej części czaszy przyklejony jest znak klubowy Łódzkiego Towarzystwa Kolarskiego.
Pokrywa pucharu zwęża się ku górze, posiada uchwyt w kształcie szyszki. Wysokość czaszy z pokrywą to 43 cm.
Puchar umieszczony został na lakierowanej, drewnianej podstawie w kształcie okręgu o średnicy, w najszerszym miejscu, 18 cm i wysokości 15 cm. Puchar przykręcony jest do podstawy śrubą mocowaną od dołu podstawy. Drewniana podstawa rozszerza się u dołu.
Pośrodku drewnianej podstawy przymocowana jest, czterema gwoździkami, mosiężna tabliczka o wymiarach 9,5 cm x 5 cm. W górnej części tabliczki wygrawerowana została rzymska cyfra L (50) w wieńcu laurowym. Obok niej z obu stron znajdują się daty: 1889 i 1939. Poniżej wygrawerowana jest wersalikami nazwa pucharu: NAGRODA JUBILEUSZOWA oraz tekst:
„50-lecie istnienia Łódzkiego Towarzystwa Kolarskiego za 100 klm kolarski wyścig drużynowy rozgrywany w latach 1937, 1938 i 1939”.  

Opracował: Sebastian Glica, Oddział Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi





E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum