13 marca (niedziela), godz. 11:00
„Chłopak z Przędzalnianej” - spotkanie z Tadeuszem Pabinem
Prowadzenie: Tadeusz Pabin (łodzianin, autor opublikowanych wspomnień o wojennej i powojennej Łodzi) oraz Anna Walaszczyk (kierownik Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ)
Miejsce: Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ
pl. Wolności 2
Wstęp wolny
„Są miejsca, których nie zatrą lata i inne wydarzenia. Są miejsca i ludzie, do których tęsknimy przez całe życie. Pozostają w naszej pamięci również chwile i obrazy, które uporczywie i bezowocnie staramy się wymazać” - mówi Tadeusz Pabin.
Gość naszego spotkania poprowadzi wspomnieniową opowieść poprzez lata beztroskiego dzieciństwa i młodości spędzone na Księżym Młynie, nawiązując jednocześnie do losów swojej rodziny i stosunków sąsiedzkich w kamienicy przy ul. Przędzalnianej 42, w której mieszkał. Relacje Tadeusza Pabina odwoływać się będą do wydarzeń mających miejsce w Łodzi w czasie okupacji hitlerowskiej i atmosfery miasta w latach powojennych. Przez pryzmat tych opowieści poznamy problemy dnia codziennego w minionych latach, dowiemy się o zwykłych, prozaicznych marzeniach i radościach młodego człowieka, o jego rozczarowaniach i nadziejach.
Historia „chłopaka z Przędzalnianej”, to przywołane z pamięci miejsca, fakty, ludzie i historie, które sprawią, że staniemy się „naocznymi świadkami” wydarzeń bliskich jego sercu, wydarzeń, które pomimo tego, że należą do przeszłości cały czas budzą tęsknotę i coraz częściej "odwołujemy się do nich w naszych wspomnieniach i opowieściach".
Tadeusz Pabin jest autorem książki pt: „Chłopak z Przędzalnianej. Wspomnienia z Łodzi 1939 – 1952” wydanej przez Dom Wydawniczy Księży Młyn w Łodzi w 2014 roku.