14 czerwca (czwartek), godz. 17:00
Wernisaż nowej wystawy stałej: Po chińsku lub po japońsku...” – Orientalia rodziny Poznańskich
Miejsce: Sala Lustrzana
Kurator, autor scenariusza i koncepcji aranżacji: dr Łukasz Grzejszczak
Zamożni łodzianie najbardziej podążający za europejską modą urządzali pokoje orientalne: chińskie, japońskie lub mauretańskie. Pozwalało to na połączenie w ich dekoracji przenikających się wpływów drobnomieszczańskich i burżuazyjnych, które próbowały asymilować – wspomniane – wzorce arystokratyczne. To zainteresowanie egzotyką miało dodatkowy aspekt socjologiczny, stanowiło bowiem w rzeczywistości fabrycznego miasta rodzaj eskapizmu przed szarą codziennością. Dom zamożnego „Lodzermenscha” stał się jednym z obszarów autoprezentacji, na którym dokonywała się legitymizacja majątku, pozwalająca na zaliczenie do grupy elity finansowej i kulturalnej, śledzącej także najnowszą modę.
Na orientalia gromadzone przez rodzinę Poznańskich, zwłaszcza mieszkającego w pałacu u zbiegu ul. Ogrodowej i ul. Stodolnianej (ob. ul. Ogrodowa 15 i ul. Zachodnia) – Ignacego i jego żonę Belę z Tykocinerów oraz jego młodszego brata Karola i jego żonę Felicję z Osserów, składają się mniejsze zbiory i pojedyncze obiekty sztuki orientalnej traktowane jako element dekoracji wnętrz. Wśród zgromadzonych przez rodzinę Poznańskich artefaktów można wymienić głównie ceramikę chińską i japońską oraz tkaniny (hafty na jedwabiu i kobierce).
Wystawa będąca nową stałą ekspozycją Muzeum Miasta Łodzi podejmuje próbę ukazania obrazu łódzkich zbiorów orientaliów, na przykładzie rodziny Poznańskich. Prace prowadzono na podstawie kwerendy źródłowej, zachowanych nielicznych materiałów ikonograficznych oraz pojedynczych obiektów. Eksponaty wykorzystane w aranżacji wnętrza pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, a wiele z nich zostanie zaprezentowana po raz pierwszy.