Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Muzeum

70. rocznica utworzenia przez Niemców Obozu dla Dzieci

Od 7 grudnia 2012 roku w Galerii w biegu w Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę czasową Germanizacja dzieci polskich w latach II wojny światowej, przygotowaną przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi w ramach obchodów 70. rocznicy utworzenia przez Niemców Obozu dla Dzieci Polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Od grudnia 1942 r. do stycznia 1945 r. przez to miejsce przeszło około 15 tys. dzieci, w wieku od lat dwóch do 16. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi we współpracy z  Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Muzeum Miasta Łodzi organizują cykl wydarzeń mających na celu przypomnienie tej rocznicy.

Wystawa prezentowana w Muzeum Miasta jest tylko jednym z punktów programu. Zapraszamy do wzięcia w nich udziału. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

PROGRAM

1 grudnia 2012

godz.11.00
Zwiedzanie wystawy „Łódź i Ziemia Łódzka w latach wojny i okupacji 1939 –1945” MIEJSCE: Muzeum Tradycji Niepodległościowych, oddział Radogoszcz, ul. Zgierska 147

godz.15.00 – 17.3
Pokaz filmu „Twarz Anioła” w reż. Zbigniewa Chmielewskiego, wprowadzenie Adam Sitarek (IPN)
MIEJSCE: Muzeum Kinematografii pl. Zwycięstwa 1.

4 grudnia 2012

godz.17.00
Wykład Adama Sitarka (IPN): Historia Obozu dla Dzieci Polskich przy ul . Przemysłowej w Łodzi
MIEJSCE: Siedziba PTTK, ul. Wigury 12a

7 grudnia 2012

godz.11.00
Założenie kwiatów pod pomnikiem „Pękniętego serca” w Parku im. Szarych Szeregów ul. Bracka, następnie odsłonięcie murali stowarzyszenia „Na co dzień i od święta” w ramach projektu „Dzieci Bałut”.

godz.13.00
Germanizacja dzieci polskich w latach II wojny światowej – otwarcie wystawy przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.
MIEJSCE: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

3-7 grudnia 2012

Zajęcia edukacyjne w szkołach ponadgimnazjalnych o obozie dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej.

Organizatorzy: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Współorganizatorzy: Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Miasta Łodzi, Partnerzy:  Muzeum Kinematografii, PTTK oddział w Łodzi, Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta”

EmailDrukuj Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum