Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Muzeum

Spotkanie "Łódzki Gość"

30 stycznia o godzinie 18.00 zapraszamy do muzealnej kawiarni retroCafe na wydarzenie zatytułowane Historia jednego domu. Będzie to spotkanie z Arkadiuszem Krupą w ramach cyklu Łódzki gość. Ludzie – Pasje – Miasto. Wstęp wolny.

Tematem spotkania będzie opowieść o łódzkiej kamienicy, która może być symbolem burzliwego XX wieku w Łodzi. Wybudowana za caratu, przetrwała I wojnę światową, a po rozbudowie w latach 30. została odebrana prawowitym właścicielom i stała się niemym świadkiem tragedii łódzkiego Getta. Władze PRL wymusiły na właścicielach zarząd państwowy. W III RP Pan Arkadiusz Krupa musiał zmierzyć się z aparatem państwowym, by odzyskać własną nieruchomość. Jak się okazuje, był to dopiero początek problemów...

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kuropatwa-Pik, natomiast krótki wstęp historyczny przygotuje Marcin Szymański.

Cykl spotkań – „Łódzki Gość. Ludzie – Pasje – Miasto” powstał w marcu 2009 roku. Ma na celu przybliżenie łodzianom ich miasta poprzez osoby, miejsca, wydarzenia często mało znane. Dobór tematów i gości poszczególnych spotkań jest eklektyczny: od prezentacji tematyki ściśle historycznej czy filmowej, przez poświęconą dziejom ludzi związanych z kulturą w Łodzi, aż po historie rozmaitych ruchów i grup społecznych, działających w naszym mieście. Najważniejsze jest, aby dotrzeć do mniej znanych specjalistów, czasami ludzi „drugiego planu”, którzy swoimi działaniami, wyjątkowymi zainteresowaniami, pasją, charyzmą czynią Łódź bardziej interesującą, wyróżniającą się na tle innych miast. Każde ze spotkań pokazuje zatem nieznane oblicze Łodzi, poprzez prezentację ludzi, którzy dzięki swojej pasji tworzą obraz "miasta nieobecnego w przewodnikach".
Spotkania charakteryzują się przyjazną, „niewymuszoną atmosferą” - poruszają ważne tematy, pokazując osoby, instytucje, miejsca często tylko pozornie znane albo w ogóle nieobecne w powszechnej świadomości mieszkańców Łodzi.

EmailDrukuj Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum