W czwartek 14 listopada o godz. 12:00 Fundacja Szansa dla Niewidomych oraz Muzeum Miasta Łodzi zapraszają na spotkanie promujące nowe wydawnictwo – przewodnik dla niewidomych po Pałacu Poznańskich. Gośćmi specjalnymi spotkania będą podopieczni Fundacji, którzy opowiedzą o swoich wrażeniach ze zwiedzania Pałacu z przewodnikiem. Wstęp na spotkanie jest wolny.
„Wydawnictwo tyflograficzne o architekturze i wnętrzach Pałacu Poznańskich w Łodzi dla osób niewidomych i słabowidzących”, to pełna nazwa książki, którą Fundacja Szansa dla Niewidomych oraz Muzeum Miasta Łodzi premierowo zaprezentują 14 listopada. Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Łodzi. Złożą się na nią wypukłe ilustracje prezentujące architekturę i elementy wnętrza siedziby Muzeum Miasta Łodzi – Pałacu Poznańskich, uzupełnione o odpowiadające im opisy wydane w książeczce wydrukowanej jednocześnie w druku powiększonym i w brajlu. Ułatwi to korzystanie z Pałacu rodzinom czy opiekunom osób z dysfunkcją wzroku oraz osobom słabowidzącym.
Do adaptacji na tyflografiki (czyli specjalne grafiki dla osób niewidomych i słabowidzących, które w wypukły sposób odwzorowują rzeczywistość) zostały wybrane motywy, których z powodu umiejscowienia na ekspozycji lub skomplikowania nie da się przekazać osobie niewidomej w inny sposób (np. przez dotyk lub za pomocą słowa). W formie tyflografik w przewodniku przedstawione będą m. in. fasada pałacu, plan pierwszej i drugiej kondygnacji, secesyjna asymetryczna patera o płynnej linii, motyw ornamentalny z zasłony i inne elementy podstawowe, a także kluczowe dla narracji o zabytku i etapach historii kultury ujawniających się w formach artystycznych wnętrza i wyposażenia.
„Ilustracje w druku wypukłym zostały przygotowane w formacie A3, w technologii termoformowanej. Przygotowany wydruk graficzny w kontrastowych kolorach dla osób słabowidzących jest pokryty przezroczystą planszą, na której wytłoczone jest odwzorowanie reliefowe – obraz przeznaczony do „oglądania” palcami przez osoby niewidome. Zestaw obejmie 8 tyflografik zaadaptowanych z ilustracji przedstawiających bryłę oraz plan Pałacu, a także wybrane motywy architektoniczne i eksponaty oraz książkę z opisami przygotowanymi przez Muzeum Miasta Łodzi” – mówi Renata Pawlak z Fundacji Szansa dla Niewidomych.
„Muzeum Miasta Łodzi chce otwierać swoje podwoje dla osób niewidomych i niedowidzących. Pierwszym krokiem ku temu, by Pałac stał się bardziej dostępny, jest wspólna inicjatywa Fundacji Szansa dla Niewidomych i naszego muzeum ” – mówi Paulina Dzwonkowska z Muzeum Miasta Łodzi. „Jesteśmy przekonani, że to wydawnictwo pomoże osobom niewidomym i niedowidzącym, zwiedzić dawną siedzibę rodziny Poznańskich w sposób bezpieczny i ciekawy. Przewodnik to nie tylko bezpośrednia propozycja dla osób funkcjonujących bezwzrokowo, ale także dla ich rodzin, znajomych czy opiekunów, którzy znajdą w Pałacu propozycję na wspólne, ciekawe spędzenie wolnego czasu” – dodaje.
Przygotowane zestawy będą dostępne w Muzeum na użytek wycieczek zwiedzających osób z dysfunkcją wzroku, jako pomoc przy zwiedzaniu czy materiały edukacyjne. Pozostałe zestawy zostaną darowane wybranym punktom takim jak Urząd Miasta Łodzi czy Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabowidzących przy ul. Dziewanny.
Muzeum Miasta Łodzi jest drugą instytucją kultury w Łodzi, po Pałacu Herbsta, która uczyni krok w kierunku udostępnienia swoich zasobów osobom funkcjonującym bezwzrokowo.
Celem wydawnictwa jest wyrównywanie szans osób niewidomych i słabowidzących poprzez dostarczenie adaptowanych materiałów o Pałacu Poznańskich w Łodzi.