Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Muzeum

Warsztaty hidżabowe

16 czerwca 2014 r. (poniedziałek) o godz. 18:00 zapraszamy do Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych (plac Wolności 2) na warsztaty hidżabowe pt.: Muzułmanka – kobieta wyzwolona czy zniewolona?, które poprowadzi muzułmanka Blanka Rogowska, doktorantka w Katedrze Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiego oraz Łódzkie Siostry w Islamie.

Warsztaty są bezpłatne i adresowane tylko do kobiet. Zapisy pań chcących wziąć udział w warsztatach przyjmujemy drogą telefoniczną: 42 250 51 31 lub mailową:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Prawie każda dyskusja laików na temat islamu zawiera w sobie wątek dotyczący hidżabu – zasłony, którą noszą niektóre muzułmanki. Ubiór kobiety wyznającej islam to już nie tylko element kultury czy prawa religijnego. Dziś hidżab to symbol – dla jednych uciemiężenia i patriarchatu, dla innych wyzwolenia i feminizmu. Hidżab to nierzadko sprawa zwyczajnie polityczna.

Podczas warsztatów hidżabowych dowiemy się, że religijna powinność zasłaniania włosów jest domeną wszystkich trzech wielkich religii monoteistycznych – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Przeanalizujemy nakazy biblijne i koraniczne mówiące o ubiorze kobiety wierzącej. Przyjrzymy się szerokiej gamie nakryć głowy – od używanych przez wyznawczynie judaizmu koszernych  peruk, przez czepce amiszek, aż na afgańskich burkach kończąc. Główna część spotkania zostanie poświęcona muzułmankom – modzie, pragmatycznym właściwościom chusty i kontrowersjom jakie rodzi.

Łódzkie muzułmanki zaprezentują na głowach uczestniczek warsztatów różne style upięcia chusty – modę charakterystyczną dla kilku regionów świata muzułmańskiego, ale także wiele współczesnych wariacji. Stylizację dopełnią charakterystyczne dla Indii i krajów arabskich makijaże wykonywane kohlem. Tak przemienione uczestniczki imprezy przez chwilę będą mogły poczuć się jak bohaterki  z Księgi Tysiąca i Jednej Nocy i na własnej skórze przekonają się jak czują się muzułmanki po drugiej stronie demonizowanej przez zachodnie media zasłony.

Spotkanie będzie okazją do zdobycia praktycznych porad i umiejętności dla Pań, wybierających się do krajów muzułmańskich w celach turystycznych, a także pretekstem do rozmowy z kobietami innego wyznania, mieszkającymi w Łodzi.

EmailDrukuj Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum