Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Muzeum

Sportsmenki. Sport kobiecy w Łodzi

Oddział Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu wydarzeń 190 lat łódzkiego sportu. Wykład ilustrowany prezentacją multimedialną pt. Sportsmenki. Kobiety w łódzkim sporcie odbędzie się w dniu 17 września 2014 r. (środa) o godz. 17.00 w siedzibie Oddziału przy ul. ks. I. Skorupki 21 (Hala Sportowa) – prowadzenie Sebastian Glica.

Kobiety stosunkowo późno włączone zostały w aktywność związaną z wychowaniem fizycznym
i sportem. Przez praktycznie cały XIX w. nie należały do stowarzyszeń sportowych
– zdominowanych przez mężczyzn. Aktywność fizyczna kobiet ograniczona była w tym okresie
do uprawiania ćwiczeń gimnastycznych w żeńskich szkołach, choć także i taki sposób uprawiania wychowania fizycznego wywoływał protesty – przynajmniej na ziemiach polskich.

Przychylniejszy klimat dla kobiecych ćwiczeń gimnastycznych był na terenie zachodniej Europy i Skandynawii. W drugiej połowie XIX w., dzięki działalności sztokholmskiego Instytutu Gimnastycznego zaczęto propagować uprawianie przez kobiety gimnastyki w stylu szwedzkim. Gimnastyka szwedzka propagowało ćwiczenia o charakterze ogólnorozwojowym,
w przeciwieństwie do tzw. turnerstwa, czyli gimnastyki niemieckiej, która dążyła do „kultu sprawności”. W drugiej połowie XIX w. także jednak i w ramach ćwiczeń turnerskich zaczęto tworzyć specjalne programy adresowane do kobiet.

Rozwój sportu kobiecego na ziemiach polskich odbywał się jednak z dużym opóźnieniem
w stosunku do zachodniej Europy. Gimnastyka kobieca po raz  pierwszy w naszym kraju zaistniała w związanym z Narodową Demokracją, Towarzystwie Gimnastycznym Sokół. Na początku XX w. kobiety coraz częściej zaczęły pojawiać się w sokolich gniazdach. Wreszcie, w 1906 r.
w Warszawie powołano do istnienia pierwsze kobiece gniazdo Sokoła, które nosiło nazwę Grażyna. Przetrwało ono jednak tylko kilka miesięcy, gdyż razem z całym Towarzystwem zostało rozwiązane przez władze carskie z powodu jasno manifestowanego programu narodowego, co jednocześnie zbiegło się z wydarzeniami  Rewolucji 1905-1907 r.

Prawdziwy rozwój kobiecego sportu na terenie Łodzi i Polski nastąpił dopiero jednak
po 1918 r. Łódzkie sportsmenki od lat 20. XX w. odnoszą sukcesy na krajowych
i międzynarodowych arenach.

Podczas wykładu przybliżymy zarówno początki sportu kobiecego na terenie naszego miasta, jak i największe osiągnięcia łódzkich zawodniczek. Szczególna uwaga zwrócona zostanie na łódzkie medalistki największych światowych zawodów: igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy: Jadwigę Wajs, Marię Kwaśniewską-Maleszewską, Teresę Wieczorek-Ciepły, Barbarę Niemczyk, Aleksandrę Urbańczyk i inne.

Sportsmenki. Sport kobiecy w Łodzi
Wykład z cyklu 190 lat łódzkiego sportu

17 września (środa), godz. 17:00
Miejsce: Oddział Sportu i Turystyki MMŁ
Hala Sportowa, ul. ks. I. Skorupki 21
Wstęp wolny

EmailDrukuj Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum