Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Muzeum

Lubię wiedzieć w listopadzie

Stereotypowe pytania o islam
Spotkanie z cyklu Lubię wiedzieć

9 listopada (niedziela), godz. 11:00
Miejsce: Sala Lustrzana
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Jak zawsze, w drugą niedzielę miesiąca odbędzie się kolejne spotkanie w ramach organizowanego przez Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych muzealnego cyklu „Lubię wiedzieć”. Spotkanie zapowiada się bardzo interesująco, a prelekcję pt. „Stereotypowe pytania o islam” wygłosi Nedal Abu Tabaq - mufti przy Lidze Muzułmańskiej w Rzeczpospolitej Polskiej, specjalista prawa szariatu i teologii islamu, niezwykle serdeczny i charyzmatyczny autorytet polskiego środowiska muzułmańskiego.

Prelegent opowie o tym, co wśród ludzi budzi największe kontrowersje, martwi i napawa strachem kiedy myślą o islamie. Wszak w rozmowach laików wciąż powtarzają się te same, budzące niepokój pytania: „Czy to prawda, że muzułmanin może bić żonę?”, „Czy muzułmanie mają nakazane nienawidzić innych?”, „Czy muzułmanie chcą zmusić do przestrzegania ich zasad niemuzułmanów?”. Pomimo, że w dobie łatwo dostępnej wiedzy, Internetu, podróży i migracji, muzułmanie żyją dziś bliżej nas (czasem tylko w sensie symbolicznym, czasem wręcz dosłownym) wciąż zastanawiamy się nad tymi samymi kwestiami. Sensacje medialne, nierzadko smutne fakty i tragedie, poprawność polityczna, islamofobia, różne opinie i sposoby mówienia o islamie, sprawiają, że niektóre z tych pytań wciąż pozostają bez odpowiedzi. Czasem wystarczy po prostu zapytać osoby, które są tak blisko nas – polskich muzułmanów. Spotkanie będzie możliwością do zweryfikowania obiegowych opinii na temat religii i kultury islamu, gdyż mufti oraz przedstawiciele łódzkiego oddziału Ligii Muzułmańskiej w RP, młodzi muzułmanie z warszawskiego i łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Studentów Muzułmańskich w Polsce oraz formacja Łódzkie Siostry w Islamie będą odpowiadać na pytania gości.

Spotkanie uatrakcyjni pokaz autentycznego tańca „dabke” w wykonaniu zespołu warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Studentów Muzułmańskich w Polsce, który zabierze Państwa w taneczną podróż po Bliskim Wschodzie. Według jednej z ludowych opowieści taniec ten powstał w czasach, kiedy domy na Bliskim Wschodzie były budowane z kamienia, a dachy ze słomy i gliny. Materiały te trzeba było połączyć depcząc i zagniatając je w jednolitą masę, a to działanie wymagało harmonijnej współpracy i skoordynowania ruchów wielu osób. Opowieść mówi o dabce jako metodzie na umilenie i ułatwienie współdziałania i pracy. Ponadto mało kto dziś wie, że kiedyś taniec ten wykorzystywany był jako ćwiczenie dla żołnierzy. Taniec dabke przez lata wpisywał się w tradycję rejonów muzułmańskich, szczególnie zaś arabskiego folkloru. Dziś dabke obecny jest na muzułmańskim weselu, rodzinnym spotkaniu czy święcie, i wciąż symbolizuje współpracę, współdziałanie i braterskość – cechy bardzo ważne dla etosu pobożnego muzułmanina.

Łódź od dawna jest miastem wielu kultur, dziś już nie tylko czterech. Ta wielokulturowość dzieje się tu i teraz, a od naszego wysiłku włożonego w dialog i zrozumienie się nawzajem zależy jej charakter. Spotkanie będzie okazją do poznania łódzkich i warszawskich muzułmanów, którzy są naszymi sąsiadami, mieszkańcami tych samych osiedli, bloków, pięter. Zapraszamy wszystkich łodzian do wysłuchania wykładu, rozmowy… a może nawet wspólnego tańca.

Fot. Blanka Rogowska

EmailDrukuj Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum