Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Muzeum

Wojciech Weiss – młodopolski rysunek i plakat

Wystawa czasowa: Wojciech Weiss – młodopolski rysunek i plakat. Wystawa ze zbiorów prywatnych
Termin: listopad 2013 - marzec 2014
Miejsce: Aneks Jednego Mistrza
Kurator: Anna Małaczyńska

Obecna wystawa młodopolskich plakatów i rysunków odsłania nowe oblicze artysty, gromadzi dzieła powstałe na przełomie wieków, ukazujące wytrawnego portrecistę,który niczym Stanisław Wyspiański mocną linią czarnego węgla charakteryzuje pełne ekspresji wizerunki kobiet i mężczyzn. Twórca „Maków” i „Melancholika” odkrywa przed nami swą pasję impresyjnego rysunku, zamiłowanie do estetyki czerni i bieli, w której z łatwością odtwarza głębię życia psychicznego modela. Natomiast jego plakaty, które powstały w oparciu o inspiracje sztuką japońską należą do czołowych osiągnięć polskich afiszy artystycznych doby modernizmu. Zostały one zaprezentowane i omówione w katalogu wystawy "Ten krakowski Japończyk... Inspiracje sztuką Japonii w twórczości Wojciecha Weissa" (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha, Kraków, 2008)  jak również były wielokrotnie pokazywane  na wystawach sztuki fin de siecle’u i historii polskiego plakatu.

Kolejny aspekt wystawy stanowią wczesne rysunki Weissa, przedstawiające całe sylwetki, powstałe w latach studiów w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych.
Młody artysta wykazuje się w dziełach doskonałą znajomością anatomii i proporcji ciała, bezbłędnym rysunkiem oraz perfekcyjnym opanowaniem światłocienia. Naturalnej wielkości rysunki modeli wiernie oddają muskulaturę i załamania światła w fałdach tkanin okrywających ciało. Młodzi adepci sztuki przechodząc ówczesna edukację, ćwicząc rysunek z żywego modela dążyli do uzyskania doskonałych proporcji występujących w antycznych rzeźbach.

Wystawa ta jest ciekawą lekcją, zarówno dla miłośników sztuki jak i młodzieży starającej się zgłębić tajniki malarstwa, do którego niepodważalnym wstępem jest opanowanie rysunku. W swym aspekcie edukacyjnym
ukazuje metody nauczania obecne w dziewiętnastowiecznych akademiach oraz unaocznia młodzieży jak pełne dyscypliny i wymagań było doskonalenie warsztatu twórcy. Ostatnio dzieła te prezentowane były na wystawie jubileuszowej „Wojciech Weiss w Akademii Sztuk Pięknych” zorganizowanej w roku weissowskim 2010 przez krakowską ASP i Muzeum Narodowe. Rysunki te licznie reprodukowane w towarzyszącym albumie zostały poddane analizie krytycznej w zamieszczonym tam eseju „Lata nauki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych”.

Zapraszamy w lutym i w marcu na warsztaty towarzyszące wystawie Wojciech Weiss – młodopolski rysunek i plakat zatytułowane Wierna kopia

W europejskich muzeach pośród zwiedzających można spotkać ludzi pracujących przy sztalugach, którzy kopiują dzieła danych mistrzów. Są to przeważnie artyści -amatorzy, którzy ćwiczą warsztat, techniki plastyczne, doskonalą swoje umiejętności, wnikliwie oglądając prace poszczególnych malarzy. Taki element edukacyjno- poznawczy wprowadzą zajęcia dotyczące wystawy Wojciecha Weissa znajdującej się w Aneksie Jednego Mistrza przy Galerii Mistrzów Polskich. Wstępem do zajęć będzie krótkie omówienie twórczości Weissa, w kolejnym etapie  uczestnicy warsztatów będą pracować przy  sztalugach, na ekspozycji, wykonując szybkie szkice wybranych prac artysty, poznając jego warsztat i twórczość.

Zajęcia kierowane są do uczniów liceów ogólnokształcących, liceów plastycznych, studentów.
Wstęp bezpłatny. Liczebność grupya do 10 osób. Ilość bezpłatnych zajęć ograniczona.
Zainteresowanych uczestnictwem prosimy o zgłoszenie grup zorganizowanych mailowo na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie pod numerem 42 254 90 11

 

 

 

 

 

 

 

EmailDrukuj Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum