Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Muzeum

Promocja książki

Wielkie mocarstwa wobec Polski. Spotkanie w ramach Obchodów Roku Jana Karskiego. 23 marca (niedziela), godz. 12:00 zapraszamy na spotkanie zorganizowane w związku z nowym wydaniem najważniejszej książki prof. Jana Karskiego Wielkie mocarstwa wobec Polski. Specjaliści z zakresu najnowszych dziejów Polski przedstawią Karskiego jako historyka oraz zaprezentują jego wizję najnowszych dziejów Polski. Podczas spotkania istnieje możliwość nabycia książki po promocyjnej cenie.

23 marca (niedziela), godz. 12:00
Prowadzący: prof. Przemysław Waingertner, dr hab. Jacek Pietrzak (Katedra Historii Polski Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego)
Partnerzy: Wydawnictwo Poznańskie
Miejsce: Sala Lustrzana
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty”

autorstwa Jana Karskiego

Dlaczego wielkie mocarstwa torpedowały starania Polaków do stworzenia koalicji państw Europy Środkowej i Wschodniej?  Dlaczego ponieśliśmy klęskę, będąc w zwycięskim obozie koalicji antyhitlerowskiej? Co wpłynęło na ukształtowanie powojennej Polski?

Jan Karski opracował dzieje polityki wielkich mocarstw wobec Polski w okresie od I wojny światowej do układu jałtańskiego. Spoglądał na ich działania przez pryzmat strategicznych interesów i skutków, jakie miały dla naszego kraju. Burzył obecny w wielu umysłach „romantyczny” mit o doniosłości znaczenia Polski w Europie, ujawniając wiele nieznanych faktów politycznych z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. W swojej książce szukał odpowiedzi na pytania, które dręczą Polaków do dzisiaj.

Zgodnie z uchwałą sejmową rok 2014 będzie obchodzony w Polsce jako Rok Jana Karskiego – legendarnego kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego, świadka Holokaustu. Jan Karski był człowiekiem ofiarnym, odważnym i prawdomównym. Jego książka „Wielkie mocarstwa wobec Polski. Od Wersalu do Jałty” jest czymś więcej niż monografią naukową. Stanowi wzór intelektualnej uczciwości w badaniach historycznych. Jest jedną z najważniejszych pozycji odnoszących się do rozstrzygnięć dwóch wojen światowych, tak ważnych dla bytu naszego kraju – a będącą już klasyką gatunku.

***

Jan Karski to nie tylko bohater, dzięki któremu Zachód poznał prawdę o Holocauście. To także wybitny historyk, czego książka „Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945” jest najlepszym dowodem. Oparta na znakomitych źródłach i wzbogacona kompetentnym komentarzem pokazuje geopolityczne uwikłanie Polski w ubiegłym wieku. Cieszę się, że w Roku Jana Karskiego pozycja ta ponownie ukazuje się w Polsce. Cieszę się także, że po wejściu do NATO i Unii Europejskiej geopolityka nie jest już polskim przekleństwem, ale szansą.

Radosław Sikorski

Minister Spraw Zagranicznych RP

Jan Karski był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, który przekazał aliantom i osobiście prezydentowi Rooseveltowi pierwsze naoczne świadectwo o zagładzie Żydów na okupowanych ziemiach polskich. Jako profesor Szkoły Służby Zagranicznej Uniwersytetu Georgetown przez wiele lat badał archiwa, które stały się podstawą tej prawdziwie niezwykłej książki. Daje ona nie tylko wgląd w kulisy polskiej dyplomacji i historię stosunków Polski i wielkich mocarstw, ale jest również znakomicie napisana, wzbogacona pouczającymi anegdotami i nowymi materiałami z wcześniej niedostępnych archiwów.

Prof. Zbigniew Brzeziński

To, że wojna rozpoczęła się od niemiecko-sowieckiego paktu przeciwko Polsce, a nie od niemiecko-polskiego paktu przeciwko Związkowi Sowieckiemu, było kwestią wyboru Polski. Do wojny doszłoby tak czy inaczej, ale byłaby to inna wojna. W tym sensie Polska wpłynęła na bieg dziejów świata.

Ze wstępu Timothy Snydera

Książkę opublikowało Wydawnictwo Poznańskie.

Partnerem strategicznym książki Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty” jest Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego. Patronami medialnymi książki są: Program Pierwszy Polskiego Radia, TVP Historia, Newsweek Historia, Rzeczpospolita. Patronem honorowym książki jest Muzeum Historii Polski. Książka dostępna jest w m.in. w sieci księgarń Empik i Matras.

EmailDrukuj Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum