Na wystawę mobilną „Łódź Juliana Tuwima” składa się 14 plansz PCV 2m x 1m o grubości ok 0,5 cm z nadrukowaniem solwentowym. Wystawa możliwa do wypożyczenia razem z metalowym stelażem.
Kontakt: Maja Jakóbczyk, tel. 042 254 90 11 /
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Wtedy paloną kawą pachniało w kredensie/A zimne, świeże mleko, jak lody, wanilią /Kiedy się, mrużąc oczy, orzeszynę trzęsie,/ Po gałęziach w olśnieniu pędzi liści milion. / Żywiołem zachłyśnięty, zziajany w rozpędzie, / Ileś pokrzyw posiekał, ile traw stratował!
A kijem obtłukując szyszki i żołędzie / Ileżeś mil po drzewach małpio przecwałował! / I wszystko to w ognistej pamięci dziś błyska. /Ciska się małe, szybkie, gorąco, daleko... / I szczęście pachnie kawą. I chłoniesz je z bliska. / A chłód w pokoju sączy waniliowe mleko
Julian Tuwim, Zapach szczęścia, tomik „Rzecz czarnoleska”, 1929
Przestrzeń miasta jest przestrzenią pamięci, krzyżujących się tożsamości i wpływów, mozaiką ludzkich losów. Julian Tuwim, jeden z najwybitniejszych polskich poetów i niezwykle barwna postać literatury polskiej, urodził się 13 września 1894 roku właśnie w Łodzi. Łódź stała się miastem jego dzieciństwa i młodości, a atmosfera tego miasta nie pozostała bez wpływu na przyszłego poetę i charakter jego twórczości. Z okazji Roku Tuwima Muzeum Miasta Łodzi przygotowało wystawę mobilną „Łódź Juliana Tuwima". Na 14 planszach zaprezentowane zostały miejsca związane z biografią poety. Gdzie mieszkał Julian Tuwim? Jaki miał widok z okna, gdzie chodził do szkoły a gdzie na wagary, w którym miejscu spotkał przyszłą żonę i gdzie wziął ślub? Do jakich miejsc tęsknił najbardziej będąc już na emigracji i pisząc poświęcone Łodzi „Kwiaty Polskie”?
Wrażliwy zarówno na blaski jak i na cienie łódzkiego życia Tuwim staje się przewodnikiem po swoim ukochanym „Kominogrodzie”. Ze stworzoną na podstawie jego wspomnień mapą możemy udać się na wędrówkę po łódzkich ulicach, podwórkach i parkach w poszukiwaniu namacalnych i nienamacalnych śladów poety.
Kurator oraz autor tekstów: Marta Skłodowska
Koncepcja wystawy, wybór zdjęć i redakcja: Marta Skłodowska, Agata Szymczak, Magdalena Krajewska-Sochala
Opracowanie graficzne: Magdalena Lauk / Ortografika.
Fotografie archiwalne: zbiory Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Literatury w Warszawie
Fotografie współczesne: Radosław Sochala
Wystawa zrealizowana w ramach obchodów Roku Tuwima.