Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Oddział Sportu i Turystyki

O nas

Muzeum Sportu i Turystyki – Oddział MMŁ został utworzony w 1982 r. w celu zaznaczenia bogatej tradycji sportowej Łodzi. Jego siedziba mieści się w kamienicy na placu Wolności 2 (wcześniej w Hali Sportowej, przy ulicy ks. I Skorupki 21).

Dzieje łódzkiego sportu nierozerwalnie związane były z rozwojem Łodzi jako ośrodka przemysłowego. Wraz z powstaniem pierwszych zakładów pracy i przybyciem do miasta osadników z terenów zachodniej Europy, pojawiły się w mieście nieznane dotychczas formy spędzania wolnego czasu. Niemieccy majstrowie sukienniczy przywieźli ze sobą tradycję organizowania się w bractwa strzeleckie. Przybywający od połowy XIX w. wieku robotnicy z terenów Niemiec i Czech zaszczepili w Łodzi ćwiczenia gimnastyczne – tzw. turnerstwo. Powstawały elitarne stowarzyszenia i bractwa sportowe złożone z uczestników tej samej narodowości, z biegiem czasu jednak musiały otworzyć się również na szersze kręgi społeczne, głównie robotnicze. Wszystko to uczyniło ruch sportowy wyróżniającą się dziedziną życia kulturalnego w Łodzi. Szczególną uwagę zwrócić należy na polskie towarzystwa sportowe, których działalność była wyrazem patriotycznych dążeń łodzian. Nie należy również zapomnieć o specyfice kulturowej miasta, która przyczyniła się do ukształtowania unikatowego charakteru łódzkiego sportu – w mieście funkcjonowały i współpracowały ze sobą kluby i organizacje polskie, żydowskie i niemieckie.

Pierwsza wystawa Z dziejów łódzkiego sportu stała się podstawą do dalszych prac naukowo-badawczych w Oddziale oraz gromadzenia i pozyskiwania zbiorów. Od początku swojego istnienia, Oddział Sportu i Turystyki towarzyszyło sportowym wydarzeniom w mieście, przejmowane były dokumenty i eksponaty, które po zakończeniu imprez stawały się dowodem minionych wydarzeń.

W gromadzeniu zbiorów i rozwoju placówki pomagało grono wybitnych sportowców i działaczy:  Maria Kwaśniewska-Maleszewska, Jadwiga Wajs-Marcinkiewicz, Władysław Król, Józef Pisarski i inni. Oddali oni do Muzeum swoje sportowe trofea i pamiątki. Dzięki nim i innym darczyńcom w Muzeum znajdują się unikatowe dokumenty, medale, odznaki, puchary, statuetki, proporczyki, plakaty mające dziś wartość historyczną oraz świadczące o sukcesach łódzkich sportowców i rozwoju turystyki w naszym mieście.

Muzeum Sportu i Turystyki – Oddział MMŁ - tworzą:

Sebastian Glica – kierownik Oddziału
tel. 42 250-51-31
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Jacek Bogusiak

EmailDrukuj Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum