Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Oddział Sportu i Turystyki

Archiwum wystaw

Z dziejów łódzkiego sportu

Wystawa fotograficzna prezentowana w kuluarze Hali Sportowej od strony Alei Politechniki oraz na II piętrze Hali przy pomieszczeniach Wydziału Sportu Urzędu Miasta Łodzi.

Na 100 zdjęciach w dużych formatach przybliżone zostały najwybitniejsze postaci łódzkiego sportu oraz wydarzenia w których brali udział. Ekspozycja podzielona jest chronologicznie przybliżając zarówno początki łódzkiego sportu – pierwsze łódzkie towarzystwa i stowarzyszenia sportowe - jak i współczesne sukcesy i osiągnięcia łódzkich zawodników.

Największe osiągnięcia łódzkich sportowców

Ekspozycja prezentowana jest w głównej sali ekspozycyjnej Oddziału. Przybliżone są na niej wybitne postaci łódzkiego wychowania fizycznego oraz przedstawiony jest zarówno materiał ikonograficzny, jak i najcenniejsze pamiątki łódzkich sportowców: medale, puchary, proporce, identyfikatory z najważniejszych imprez sportowych.

Pokazywane są również dokumenty najstarszych stowarzyszeń sportowych miasta oraz sztandary klubów z Łodzi i regionu: Łódzkiego Klubu Sportowego, Polskiego Towarzystwa Sportowego Świt, Polskiego Towarzystwa Sportowego Unia, Towarzystw Gimnastycznych Sokół z Łodzi i Lutomierska, Spółdzielczego Klubu Sportowego Start i Klubu Sportowego Bawełna.

Uzupełnieniem ekspozycji jest prezentacja historycznego sprzętu sportowego: roweru szosowego z łódzkiego zakładu Wł. Bednarka z lat 30. XX w., torowego tandemu z lat 50. XX, piłek do gry w siatkówkę, piłkę ręczną i piłkę nożną, strojów łódzkich łyżwiarzy figurowych itp.

Łodzianie w Igrzyskach Olimpijskich

Wystawa prezentowana w głównej sali ekspozycyjnej przybliża starty sportowców z Łodzi i regionu łódzkiego na olimpijskich arenach. Ważną jej część stanowi prezentacja medali olimpijskich łódzkich sportowców: Marii Kwaśniewskiej z Berlina w 1936 r. (brązowy medal) oraz srebrny medal Jana Tomaszewskiego i dwa brązowe Zygfryda Kuchty i Ryszarda Przybysza z Montrealu w 1976 r.. Na wystawie zobaczyć można również pochodnię olimpijską z Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie, podczas których łodzianka, Maria Kwaśniewska zdobyła pierwszy dla miasta medal olimpijski.

EmailDrukuj Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum